ΜΠΑΣΚΕΤ

Νίμπουρκ - ΑΕΚ 93-94: Ραψωδία Λαρεντζάκη και νίκη μετά απο δύο παρατάσεις

CHAMPIONS LEAGUE / ÓÔÑÁÓÌÐÏÕÑ - ÁÅÊ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: EUROKINISSI)
CHAMPIONS LEAGUE / ÓÔÑÁÓÌÐÏÕÑ - ÁÅÊ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Με τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη να κάνει πράγματα και θαύματα και να καλύπτει την κακή βραδιά των Ρατάν-Μέις - Γκρίφιν (2/25 σουτ), η ΑΕΚ δεν "αυτοκτόνησε" και έστω και μετά από δύο παρατάσεις νίκησε εκτός έδρας τη Νίμπουρκ.

Οι ήττες από το Περιστέρι και την Χάποελ Ιερουσαλήμ, "πόνεσαν" την ΑΕΚ. Και την "πόνεσαν" αρκετά. Το ξέσπασμα ήρθε στην αναμέτρηση του περασμένου Σαββάτου με τον ΠΑΟΚ και το βράδυ της Τρίτης (16/10) ο Λούκα Μπάνκι είδε τους αθλητές του να έχουν ξανά δυο πρόσωπα, όπως στην αναμέτρηση με τη Χάποελ Ιερουσαλήμ.

Οι κιτρινόμαυροι προηγήθηκαν με 19 πόντους λίγο πριν το ημίχρονο (29-48), παίζοντας σπουδαίο μπάσκετ, βρέθηκαν στο +12 (66-78) στις αρχές της τέταρτης, είχαν "νεκρά" διαστήματα, πολύ κακές αποφάσεις σε κρίσιμα σημεία, στάθηκαν όρθιοι όταν ο Λόρενς κι ο Χρούμπαν έχασαν δύο ευκαιρίες να "κλέψουν" τη νίκη και μετά από δύο παρατάσεις πήραν μια μεγάλη νίκη (94-93) χάρη στην τρομερή εμφάνιση του Γιαννούλη Λαρεντζάκη αλλά και στα άστοχα σουτ των Χρούμπαν - Λόρενς που μπορούσαν να δώσουν το ματς στους γηπεδούχους.

2/25 σουτ είχαν μαζί οι Ρατάν-Μέις - Γκρίφιν, την ώρα που οι Χρούμπαν - Μπόχατσικ απαντούσαν με 17/38 σουτ, 17 ριμπάουντ. Πολύ καλός ο Τάιλερ Ρόμπερσον, οι "μετοχές" του οποίοι ανέβηκαν μετά την γκρίνια των πρώτων εμφανίσεων, εξαιρετικός και ο Γιόνας Ματσιούλις που κράτησε στα δύσκολα την ΑΕΚ.

Ο MVP

Φανταστικός ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης, έχει αφήσει στο παρελθόν τον ρόλο του αμυντικού εξολοθρευτή. Απέναντι στη Νίμπουρκ σκόραρε 23 πόντους με 7/8 τρίποντα και 2/2 βολές, μάζεψε 4 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ και έκλεψε δύο μπάλες σε 31 λεπτά. Έβαλε και δύο μεγάλα σουτ για το 86-86 και το 89-91, με αποτέλεσμα να παίρνει δίκαια τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη της αναμέτρησης.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Εξέιβιερ Ρατάν-Μέις ήταν τραγικός στην επίθεση με πολλά άστοχα λέι-απ και σουτ από μέση απόσταση (1/10 δίποντα, 0/4 τρίποντα), είχε όμως 8 ασίστ στο πρώτο μέρος και 11 συνολικά σε 35 λεπτά συμμετοχής. Μια από τα ίδια και για τον Μάλκολμ Γκρίφιν που είχε μόλις 2 πόντους από 1/6 δίποντα και 0/5 τρίποντα σε 29 λεπτά συμμετοχής, αλλά γέμισε τη στατιστική του με 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και μόλις δύο λάθη. Οι δύο Αμερικανοί είχαν μαζί 2/25 σουτ και γι' αυτό η ΑΕΚ χρειάστηκε δύο παρατάσεις για να πάρει τη νίκη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

" Το σημαντικότερο στοιχείο θα είναι οι επιστροφές σας στην άμυνα" είπε ο Μπάνκι στους παίκτες του δευτερόλεπτα πριν το τζάμπολ, εκείνοι δεν τον άκουσαν και μετά από σχεδόν τρία λεπτά, ο Ιταλός πήρε το πρώτο του timeout με το σκορ στο 6-4, αφού προηγουμένως άλλαξε τον Χάντερ με τον Καββαδά. Ακολούθησε ένα σερί 11-0 για τους κιτρινόμαυρους που με τρίποντα του Ματσιούλις, γκολ-φάουλ του Ρόμπερσον και λέι-απ του Ρατάν-Μέις πήγαν στο 11-19 στο έβδομο λεπτό, πριν εκτοξεύσουν τη διαφορά στους 13 (14-27) και κλείσουν την πρώτη περίοδο στο 17-30 με τον Λαρεντζάκη να χτυπά δις από την περιφέρεια.

Ο ρυθμός έπεσε στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, ο Λαρεντζάκης συνέχισε όμως να είναι αποτελεσματικός και μετά από δύο τρομερές συνεργασίες των Ρατάν-Μέις - Καββαδά (κάρφωσε και στις δύο φάσεις), η ΑΕΚ έπιασε το +16 (26-42) στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης και με βολές του Γιαννόπουλου σε "νεκρό" χρόνο έγραψε το 36-52 του ημιχρόνου. Όπως με τον ΠΑΟΚ (2 λάθη στο πρώτο μέρος), έτσι και στην Τσεχία (3 λάθη στα 20 πρώτα λεπτά) οι κιτρινόμαυροι ήταν πολύ προσεκτικοί με τη μπάλα, με τον Ρατάν-Μέις να έχει οκτώ τελικές πάσες (!) χωρίς να έχει "πουλήσει" κατοχή.

BASKET LEAGUE / ΑΕΚ - ΠΑΟΚ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)
BASKET LEAGUE / ΑΕΚ - ΠΑΟΚ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Η Νίμπουρκ μπήκε με τρομερό πείσμα στο δεύτερο μέρος, πέτυχε έντεκα γρήγορους πόντους, έριξε τη διαφορά μέχρι τους οκτώ (47-55) και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς, την ώρα που η ΑΕΚ δεν είχε συγκέντρωση και καθαρό μυαλό. Χρούμπαν και Πέτερκα έκαναν τεράστια ζημιά στους κιτρινόμαυρους, το τρίποντο του δεύτερου στο 28' έριξε τη διαφορά στο καλάθι (59-61 στο 28') και κάπου εκεί ο αγώνας ξεκίνησε ουσιαστικά από το μηδέν, ενώ θύμιζε πολύ την εξέλιξη της αναμέτρησης με την Χάποελ Ιερουσαλήμ. Ο Χρούμπαν με γκολ-φάουλ έβαλε μπροστά την ομάδα του (62-61 στο 29'), όμως ένα καλάθι του Ρόμπερσον μετά από επιθετικό ριμπάουντ και ένα τρίποντο του Ματσιούλις βοήθησαν την ΑΕΚ να σταθεί όρθια για το 62-66 της τρίτης περιόδου.

Ο Λιθουανός μαζί με τον Λαρεντζάκη έκαναν ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ δουλειά από την περιφέρεια, έγραψαν το 66-78 στο 32', όμως η Νίμπουρκ είχε κι άλλες δυνάμεις! Απάντησε με ένα σερί 11-0 για να μειώσει στον πόντο με βολή του Κριζ, έκανε το ίδιο (79-80) με κάρφωμα του Μπόχατσικ, την ώρα που ο Ρατάν-Μέις είχε διαδοχικές κακές αποφάσεις και δεν θύμιζε τον Αμερικανό που ήταν σπουδαίος οργανωτικά στο πρώτο μέρος. Ο Μπόχατσικ έβαλε τρομερό τρίποντο για το 82-80 στα 41", ο Χάντερ αστόχησε σε βολές, όμως ο Λαρεντζάκης έκλεψε τη μπάλα, κέρδισε φάουλ και έβαλε τις δικές του βολές για το 82-82 στα 11.5". Στην τελευταία φάση της κανονικής διάρκειας ο Χρούμπαν βρήκε σίδερο σε ελεύθερο τρίποντο και κάπως έτσι πήγαμε στην παράταση.

Εκεί ο Λαρεντζάκης έβαλε μεγάλο τρίποντο για το 86-86, όμως το σκορ του πενταλέπτου (4-4!!!) οδήγησε σε δεύτερη παράταση, στην οποία ο "Λάρι" πέτυχε και νέο τρίποντο πριν δώσει ασίστ στον Σάκοτα για το 91-94 στα 42". Ήταν το σημείο που έκρινε τον αγώνα, καθώς ο Λόρενς αστόχησε, με το σκορ στο 93-94, σε δίποντο για το προσπέρασμα και άφησε την ΑΕΚ να φύγει από την έδρα της με τη νίκη.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Σχεδόν γεμάτο ήταν το γήπεδο της Νίμπουρκ, ανάμεσα στο κοινό βρέθηκαν και μερικοί φίλοι της ΑΕΚ που ακούγονταν αρκετά στη διάρκεια της αναμέτρησης.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κόντε (Ισπανία), Τσιούλιν (Ρουμανία), Βιτκάουσκας (Λιθουανία)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-30, 36-52, 62-66, 82-82 (κ. α.), 86-86 (1η παρ.), 93-94 (2η παρ.)

ΝΙΜΠΟΥΡΚ (Αμιέλ): Μπέντα 7 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Μπόχατσικ 23 (4/11 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χρούμπαν 25 (5/11 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 3/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, Λόρενς 7 (1/11 σουτ, 4 ριμπάουντ, 13 ασίστ), Πέτερκα 15 (3/3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Κριζ 5 (8 ριμπάουντ), Πούμπρλα 4, Σμιθ 4, Βγιοράλ, Ράιτ 3

ΑΕΚ (Μπάνκι): Γκρίφιν 2 (1/11 σουτ, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Χάντερ 5 (8 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 23 (7/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σάκοτα 11, Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος 10 (1), Καββαδάς 7, Ματσιούλις 21 (5/9 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ρατάν-Μέις 2 (1/10 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 2 λάθη), Ρόμπερσον 13 (6/10 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Ρογκαβόπουλος

Τα ομαδικά στατιστικά της Νίμπουρκ: 20/58 δίποντα, 13/30 τρίποντα, 14/21 βολές, 60 ριμπάουντ (47 αμυντικά - 13 επιθετικά), 21 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 21/53 δίποντα, 13/33 τρίποντα, 13/25 βολές, 53 ριμπάουντ (42 αμυντικά - 11 επιθετικά), 22 ασίστ, 9 κλεψίματα, 9 κοψίματα, 11 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Νίμπουρκ θα παίξει την επόμενη Τετάρτη (24/10) στη Λιθουανία, απέναντι στη Λιετκαμπέλις, ενώ η ΑΕΚ θα υποδεχθεί την ίδια μέρα στις 19:30 στο ΟΑΚΑ τη Μπάμπεργκ του Νίκου Ζήση.