BASKETBALL CH. LEAGUE

Νίκησε στη Σλοβενία και συνεχίζει να ελπίζει σε πρόκριση η ΑΕΚ

Με κορυφαίο τον... "νέο", Βινς Χάντερ, η ΑΕΚ νίκησε την Ολίμπια στη Λουμπλιάνα και συνεχίζει να ονειρεύεται την πρόκρισή της στην επόμενη φάση του FIBA Basketball Champions League.

Την έβδομη νίκη της σε 13 αγώνες του FIBA Basketball Champions League πανηγύρισε η ΑΕΚ, που επικράτησε της Ολίμπια στη Λουμπλιάνα (80-71) για να συνεχίζει να ελπίζει σε πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα ήταν ανταγωνιστική, πάτησε το γκάζι στην έναρξη της τέταρτης περιόδου και δεν κοίταξε ποτέ πίσω, με αποτέλεσμα να περιμένει την επόμενη εβδομάδα την γερμανική Μπάιρόιτ σε άλλο ένα ματς που έχει χαρακτήρα τελικού.

Οι κιτρινόμαυροι άργησαν να βρουν ρυθμό, έκαναν επτά λάθη στην πρώτη περίοδο, όμως είχαν σε αυτήν 7/12 σουτ και το προβάδισμα (18-20). 'Ενα 7-2 των γηπεδούχων από το 10' έως το 15' τους βοήθησε να γυρίσουν το ματς και να γράψουν το 36-33 του ημιχρόνου, με την ΑΕΚ να στέκεται στο ύψος των περιστάσεων, να προηγείται με έξι (51-57) στο 28' και με 13 λίγα λεπτά αργότερα (56-69). Ήταν το σημείο που ο Σάκοτα κατάλαβε ότι οι παίκτες του δεν χάνουν αυτό το παιχνίδι. Και είχε δίκιο, καθώς η αδιάφορη Ολίμπια δεν είχε άλλο κουράγιο για να διεκδικήσει τη νίκη.

Ο MVP

Ο Βινς Χάντερ αποκτήθηκε για να δώσει το κάτι παραπάνω στη ρακέτα και στη Λουμπλιάνα το κατάφερε σε εξαιρετικό βαθμό. Ο Αμερικανός έπαιξε 22 λεπτά για να σκοράρει 20 πόντους με 8/10 δίποντα και 4/7 βολές, να μαζέψει 8 ριμπάουντ, να κλέψει 2 μπάλες, να κόψει 2 σουτ και να κάνει τρία λάθη. 25 μονάδες συγκέντρωσε στο σύστημα αξιολόγησης για να πάρει τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη της αναμέτρησης.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Τα 13 κλεψίματα της Ολίμπια είναι ένας μεγάλος αριθμός. Το ίδιο και τα 22 λάθη της ΑΕΚ. Αυτό που έκανε, πάντως, εντύπωση ήταν το γεγονός ότι με τους γηπεδούχους έπαιξε για μόλις 4:18 ο Μίρζα Μπέγκιτς. Ο πολύπειρος Σλοβένος σέντερ έκανε δύο άστοχα σουτ και τίποτα περισσότερο.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στην θέληση της ΑΕΚ στο δεύτερο μέρος. Οι κιτρινόμαυροι χρειάζονταν τη νίκη, οι γηπεδούχοι ήταν αδιάφοροι και τη στιγμή που το ματς άρχισε να πηγαίνει προς το μέρος της ομάδας του Ντράγκαν Σάκοτα, συμβιβάστηκαν με τη μοίρα τους. Η αλήθεια, πάντως, είναι πως δεν είχαν και την ποιότητα για να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο από αυτό το ματς.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Ελάχιστο κόσμο είχε η "Hala Tivoli". Maximum 200 θεατές παρακολούθησαν την αναμέτρηση, μεταξύ των οποίων βρέθηκαν και 10 Έλληνες.

OI ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαντσαρίνι (Ιταλία), Αουνκρόγκερς (Λετονία), Καστίγιο (Ισπανία)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-20, 36-33, 56-57, 71-80

ΟΛΙΜΠΙΑ ΛΟΥΜΠΛΙΑΝΑ (Μάρτιτς): Καστράτι 7, Ραντούλοβιτς 2, Τράτνικ 4, Όλιβερ 13 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 6 κλεψίματα), Σπαν 14 (2), Μπάτζιμ 7 (1), Μόργκαν 5, Μπατλ 2, Χρόβατ 15 (1), Μπέγκιτς, Σάνον.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς 5, Γκριν 16 (1), Χάρις 8, Ξανθόπουλος 2, Βασιλόπουλος 7 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Άτιτς 2, Λαρεντζάκης 10 (2), Μπάρλοου, Μαυροειδής 8, Καββαδάς 2, Χάντερ 20 (8/10 δίποντα, 8 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ολίμπια: 22/48 δίποντα, 4/16 τρίποντα, 15/23 βολές, 25 ριμπάουντ (14 αμυντικά - 11 επιθετικά), 12 ασίστ, 13 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 13 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 21/33 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 26/36 βολές, 35 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 8 επιθετικά), 13 ασίστ, 9 κλεψίματα, 6 κοψίματα, 22 λάθη.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η ΑΕΚ θα υποδεχθεί την επόμενη Τρίτη την γερμανική Μπάιρόιτ, ενώ την ίδια μέρα η Ολίμπια θα παίξει εκτός έδρας με την πολωνική Ρόζα Ράντομ.