BASKETBALL CH. LEAGUE

"Ξεφούσκωσε" στο φινάλε η ΑΕΚ

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Οι σοβαρές απουσίες δεν άφησαν την ΑΕΚ να διεκδικήσει μέχρι τέλους την εκτός έδρας νίκη επί της Ζιελόνα Γκόρα, που επικράτησε με 78-75.

Ο Κώστας Βασιλειάδης ήταν εκτός αγώνα. Ο Δημήτρης Μαυροειδής το ίδιο. Η αποστολή της ΑΕΚ ήταν εκ των πραγμάτων δύσκολη. Η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς έκανε καλό πρώτο μέρος στην Πολωνία, όμως η Ζιελόνα Γκόρα απάντησε στο δεύτερο και πήρε τη νίκη (78-75) που απομακρύνει τους κιτρινόμαυρους από την κορυφή του πέμπτου ομίλου στο FIBA Champions League.

O MVP

Ο 24χρονος Μαυροβούνιος Νέμανια Τζούρισιτς τελείωσε τον αγώνα με 23 πόντους (7/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/4 βολές), 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 μπλοκ και 1 λάθος στα 34 λεπτά που έμεινε στο παρκέ. Εξαιρετική εμφάνιση, κυρίαρχη, απέναντι στη φροντ λάιν της ΑΕΚ που είχε προβλήματα και την απουσία του Δημήτρη Μαυροειδή να καλύψει.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ Η ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ

Στις λίγες επιλογές του Γιούρι Ζντοβτς, κυρίως στην επίθεση. Ο Ρόκο Ούκιτς έκανε τα πάντα (16 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ σε 35 λεπτά συμμετοχής), ο Μάικλ Ντίξον ήταν ουσιαστικός (22 πόντοι με 9/13 προσπάθειες σε 36 λεπτά), όμως από εκεί και πέρα οι κιτρινόμαυροι δεν είχαν άλλο "βαρύ όπλο", καθώς ο Σάκοτα κι ο Γουίλιαμς έδωσαν λύσεις, αλλά ότι κάτι πραγματικά ξεχωριστό.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Δεν ήταν και πολύ ισορροπημένο το επιθετικό παιχνίδι της ΑΕΚ, που εκτέλεσε 21 δίποντα και 39 τρίποντα! Η έλλειψη ενός παίκτη ρακέτας είναι δεδομένη, μόνο που αυτή τη φορά έλειψε από την ομάδα και ο Δημήτρης Μαυροειδής, ο μοναδικός που μπορεί να βάλει πλάτη προς το καλάθι σε αυτό το ρόστερ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Εξαιρετική στο ξεκίνημα του αγώνα, η ΑΕΚ έχτισε ένα μικρό προβάδισμα (2-12 στο 5') και το συντήρησε σε όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους. Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου η διαφορά έφτασε μέχρι τους 12 (19-31), πριν οι Πολωνοί κάνουν το ξέσπασμά τους για να μαζέψουν την κατάσταση και γράψουν το 31-37 του ημιχρόνου. Οι 15 πόντοι του Ντίξον και οι επτά ασίστ του Ούκιτς ήταν τα στατιστικά που ξεχώριζαν.

Οι κιτρινόμαυροι είχαν τον έλεγχο σε μεγάλο μέρος του τρίτου δεκαλέπτου, όμως ο Ζντοβτς έβλεπε τη Ζιελόνα να είναι πιο συγκεντρωμένη, προσπάθησε να "ξυπνήσει" τους παίκτες του, αλλά δεν τα κατάφερε. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 48-48 στο 29' και με τρίποντο του Τζούρισιτς πήραν και το προβάδισμα στο φινάλε της περιόδου. O Ούκιτς ήταν μάλλον ο μόνος που είχε πεισμώσει, ισοφάρισε με τρίποντο (62-62) στο

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 31-37, 55-51, 78-75

ΖΙΕΛΟΝΑ ΓΚΟΡΑ: Φλόρενς 9(1), Βον 4, Μουρ 11(1), Ζαϊτσεφ 4, Ντραγκίσεβιτς 12, Κελάτι 4, Γκρουστσέσκι, Χρίτσανιουκ 1, Ζαμόισκι 3(1), Ντζούρισιτς 23 (7/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κόσζαρεκ 7(1).

ΑΕΚ: Ούκιτς 16(3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Σάκοτα 14(3), Μιλόσεβιτς 6(1), Χαριτόπουλος 4, Ντίξον 22(4), Λαρεντζάκης, Φάλκερ 2, Ιβάνοβιτς, Σκουλίδας, Γουίλιαμς 11(3).