BASKETBALL CH. LEAGUE

Φουενλαμπράδα - ΑΕΚ 82-90: Πληθωρική και σταθερά πρώτη

BASKET LEAGUE / ΑΕΚ - ΠΑΟΚ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ / EUROKINISSI)
BASKET LEAGUE / ΑΕΚ - ΠΑΟΚ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Εντυπωσιακή στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, η ΑΕΚ επικράτησε εύκολα της Φουενλαμπράδα στην Ισπανία και συνεχίζει με στόχο την πρώτη θέση του Γ' ομίλου του Basketball Champions League.

Τη δέκατη νίκη της σε 12 αγώνες στο Basketball Champions League πανηγύρισε το βράδυ της Τετάρτης (23/1) η ΑΕΚ, η οποία επικράτησε εκτός έδρας της Φουενλαμπράδα (90-82) με μια πραγματικά πολύ πληθωρική εμφάνιση.

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι έμεινε έτσι στην κορυφή του Γ' ομίλου μαζί με την Χάποελ Ιερουσαλήμ της οποίας πάντως θα υπερτερεί σε πιθανή ισοβαθμία, με τον Βινς Χάντερ να κάνει ακόμα μία αυτοκρατορική εμφάνιση και τους Θίοντορ - Ματσιούλις - Σάκοτα να τον ακολουθούν. Οι κιτρινόμαυροι έφτασαν στο +28 στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Ισπανοί μείωσαν έως τους 13 στο 35' και έως τους έξι στο τελευταίο λεπτό, ωστόσο δεν είχαν δυνάμεις, ταλέντο και ποιότητα για κάτι περισσότερο.

Δύο ματς πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου, η ΑΕΚ θα πρέπει να παίξει εκτός έδρας με την αδύναμη Λιετκαμπέλις και εντός με την Αντβέρπ. Αν κάνει το 2/2, τότε θα είναι σίγουρα πρώτη ό,τι κι αν συμβεί στους αγώνες της Χάποελ Ιερουσαλήμ. Κι αυτή θα είναι μια πρώτη μεγάλη νίκη για την "Βασίλισσα".

O MVP

Βινς Χάντερ, ο οδοστρωτήρας! Τρομερή σεζόν από τον Αμερικανό undersized σέντερ, που είναι ξεκάθαρα ο MVP της ΑΕΚ και σε κάθε ματς χαρίζει και μια νέα απολαυστική εμφάνιση με φόντο το καλοκαίρι που θα είναι πολύ ενδιαφέρον για εκείνον. Σε 24:13 ο Χάντερ έγραψε 24 πόντους από 9/12 δίποντα και 6/9 βολές, μάζεψε 11 ριμπάουντ (επτά επιθετικά - τέσσερα αμυντικά), 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 37 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης!

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Τρομερός αριθμός τα οκτώ επιθετικά ριμπάουντ της Φουενλαμπράδα στο πρώτο δεκάλεπτο, ακόμη κι έτσι όμως οι Ισπανοί έχαναν με 13! Σπουδαίο πρώτο μέρος από τον Βινς Χάντερ που είχε 15 πόντους από 6/7 δίποντα και 3/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 24 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης, πληγώθηκε από τα άσχημα ποσοστά της από την περιφέρεια η Φουενλαμπράδα που πάντως έβαλε 30 πόντους στην τέταρτη περίοδο, είχε 20 επιθετικά ριμπάουντ, αλλά μόλις επτά ασίστ για 15 λάθη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το ξεκίνημα της ΑΕΚ στο ματς ήταν εκρηκτικό. Ο Βινς Χάντερ δεν είχε αντίπαλο, το 0-12 έβαλε τους Ισπανούς σε μια πολύ δύσκολη κατάσταση κι ο Θίοντορ με γκολ-φάουλ (οκτώ πόντους πέτυχε ο Αμερικανός στο πρώτο δεκάλεπτο) έκλεισε την περίοδο στο 13-26. Τα οκτώ επιθετικά ριμπάουντ της Φουενλαμπράδα εκνεύρισαν τον Λούκα Μπάνκι, που είδε τους γηπεδούχους να μειώνουν στους τέσσερις (22-26), αλλά την ομάδα του να αντιδρά με εκπληκτικό τρόπο και να απαντά με ένα επί μέρους 4-18 για το 26-44 στο 17' πριν το 33-46 του ημιχρόνου που τους κρατούσε σε μια απόσταση ασφαλείας.

Όσο εντυπωσιακή ήταν η ΑΕΚ στο ξεκίνημα του αγώνα, τόσο σαρωτικοί ήταν στις αρχές του δεύτερου μέρους όταν έτρεξε ένα επί μέρους σκορ 2-13 για το 35-59 του 24'. Η Φουενλαμπράδα βρέθηκε μέχρι και το -28 πριν κάνει μια καλή προσπάθεια και μαζέψει τη διαφορά έως τους 13, ωστόσο δεν κατάφερε κάτι περισσότερο. Ο Θίοντορ ήταν εκεί για να καθαρίσει το ματς μαζί με τον Γκρίφιν και να μείνουν οι κιτρινόμαυροι στην κορυφή του Γ' ομίλου, δύο αγωνιστικές πριν το τέλος της κανονικής περιόδου του Basketball Champions League.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Δεν γέμισε το κλειστό της Φουενλαμπράδα, στο οποίο βρέθηκαν και μερικοί φίλοι της ΑΕΚ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κοζλόφσκις, Ζάστσουκ, Μάριτσιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-26, 33-46, 52-69, 82-90

ΦΟΥΕΝΛΑΜΠΡΑΔΑ (Νέστορ Γκαρθία): Μπέλας 6 (1/6 σουτ), Εγιένγκα 13 (1), Γκαρσία 8 (1), Κεμπ 13, Ο' Λίρι 10, Κλαρκ, Κρουθ 11 (1), Γκονθάλεθ 4, Κραβτσόβ, Γιόρκα 6 (1), Ρούπνικ 11 (2)

ΑΕΚ (Μπάνκι): Γκρίφιν 11, Χάντερ 24 (9/12 δίποντα, 6/9 βολές, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα), Σάκοτα 17 (2/8 τρίποντα), Θίοντορ 19 (5/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/5 βολές), Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος, Τζέιμς, Λαρεντζάκης 2, Ματσιούλις 11 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σαντ-Ρος 4, Τσαλμπούρης 2

Τα ομαδικά στατιστικά της Φουενλαμπράδα: 23/49 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 15/19 βολές, 46 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 20 επιθετικά), 7 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 15 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 30/50 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 15/21 βολές, 36 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 13 επιθετικά), 19 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 11 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Φουενλαμπράδα θα ταξιδέψει στην Τσεχία για να αντιμετωπίσει τη Νίμπουρκ στις 29/1, ενώ η ΑΕΚ θα παίξει την ίδια μέρα στις 19:00 με τη Λιετκαμπέλις στην πόλη Πανεβέζις της Λιθουανίας.