BASKETBALL CH. LEAGUE

Έκλεισε με ήττα τον Α' γύρο στην Ευρώπη η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ προσπάθησε να μείνει ανταγωνιστική και τα κατάφερε, όμως ηττήθηκε από τη Μπαϊρόιτ στη Γερμανία (80-73) στο τελευταίο ματς του Α' γύρου του FIBA Basketball Champions League.

Την τέταρτη ήττα της σε επτά αγώνες στο FIBA Basketball Champions League γνώρισε η ΑΕΚ, η οποία "λύγισε" από τη Μπαϊρόιτ (80-73) στο τελευταίο ματς του Α' γύρου της διοργάνωσης. Οι "κιτρινόμαυροι" του Σωτήρη Μανωλόπουλου πληγώθηκαν από το φοβερό και τρομερό ξεκίνημα του Γκέιμπ Γιορκ που έβαλε 15 πόντους στα πέντε πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, έκαναν την προσπάθειά τους, δεν κατάφεραν όμως να ρίξουν τους γηπεδούχους στο καναβάτσο.

Μάνι Χάρις και Ντούσαν Σάκοτα ήταν... μισή ομάδα μόνοι τους, πήραν 34 από τα 65 σουτ για να σκοράρουν 41 πόντους, όμως δεν είχαν σημαντικές βοήθειες. Την ίδια ώρα οι γηπεδούχοι είχαν 12/22 τρίποντα και παρά τα 19 τους λάθη, "επιβίωσαν" στο τέλος και με τρίποντο του Λίνχαρτ πανηγύρισαν την τέταρτη νίκη τους σε επτά ματς.

O MVP

Ο Γκέιμπ Γιορκ έμοιαζε με κάποιον μεταξύ Γουέστμπρουκ και ΛεΜπρόν στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης, όταν σκόραρε τους 15 από τους 22 πόντους του. Χρειάστηκε, βέβαια, το τρίποντο του Λίνχαρτ στο τελευταίο λεπτό για να "κλειδώσει" η νίκη των Γερμανών, με τον άνθρωπο που έδωσε την τελευταία γροθιά στο πρόσωπο της ΑΕΚ να πετυχαίνει στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα το μοναδικό του καλάθι σε 18 λεπτά συμμετοχής.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Τα 21 λάθη, αλλά κυρίως τα 4/27 τρίποντα της ΑΕΚ. 0/3 ο Τζέιμς, 0/2 ο Γκριν, 1/5 ο Χάρις, 0/5 ο Λαρεντζάκης, 0/2 ο ντεφορμέ Μπάρλοου. Καλά που έβαλε τρία ο Σάκοτα, ο οποίος σταμάτησε στους 19 πόντους, μάζεψε 8 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και έκανε και ένα κλέψιμο σε 30 λεπτά συμμετοχής.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στο μεγάλο τρίποντο του Λίνχαρτ στο φινάλε, όταν έγραψε το 78-73. Η ΑΕΚ είχε κάνει καλή προσπάθεια, είχε ροκανίσει μεγάλες διαφορές, μπορούσε να διεκδικήσει τη νίκη, όμως εκείνο το σουτ της έκοψε οριστικά τα φτερά.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Δεν γέμισε η Oberfrankenhalle, είχε όμως αρκετό κόσμο που δημιούργησε όμορφη ατμόσφαιρα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαέστρε (Γαλλία), Λούσις (Λετονία), Νίκολιτς (Σερβία)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:25-11, 44-35, 60-55, 80-73

ΜΠΑΪΡΟΪΤ (Κόρνερ): Ρόμπινσον 7, Κοξ 7 (1), Λίνχαρτ 3 (1), Ντόρεθ 7 (2), Σέιφερθ 5, ΜακΚρί 2, Βασάλσκι 5 (1), Αμάιζ 13 (3), Μπρουκς 9, Γιορκ 22 (4).

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ελονού 6, Τζέιμς 4, Γκριν 7, Χάρις 22 (9/13 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/1 βολή), Ξανθόπουλος 4, Σάκοτα 19 (5/7 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Άτιτς, Λαρεντζάκης 2, Μπάρλοου 2, Μωραϊτης, Μαυροειδής 5, Καββαδάς 2.

Ομαδικά στατιστικά Μπαϊρόιτ: 15/35 δίποντα, 12/22 τρίποντα, 14/19 βολές, 39 ριμπάουντ (29 αμυντικά - 10 επιθετικά), 12 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 19 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά ΑΕΚ: 24/38 δίποντα, 4/27 τρίποντα, 13/16 βολές, 31 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 9 επιθετικά), 12 ασίστ, 11 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 21 λάθη.

Οι επόμενοι αγώνες των δυο ομάδων: Η Μπαϊρόιτ θα μείνει στο σπίτι για να υποδεχθεί την Τετάρτη 13/12 την πολωνική Ρόζα Ράντομ, ενώ η ΑΕΚ θα παίξει και πάλι εκτός έδρας, καθώς θα δοκιμαστεί την Τρίτη 12/12 στη Μαδρίτη απέναντι στην Εστουδιάντες στο ξεκίνημα του Β' Γύρου.