BASKETBALL CH. LEAGUE

Ανβίλ - ΑΕΚ 77-79: Λάνγκφορντ - Γιαννόπουλος την κράτησαν όρθια

Χάρης Γιαννόπουλος και Κιθ Λάνγκφορντ κράτησαν την ΑΕΚ όρθια στα δύσκολα και την οδήγησαν στην εκτός έδρας νίκη (79-77) επί της Ανβίλ Βλότσλαβεκ για την 7η αγωνιστική του Basketball Champions League (VIDEO).

Μάχη περιμέναμε στην Πολωνία, μάχη είδαμε στην Hala Mistrzow! Ανβίλ Βλότσλαβεκ και ΑΕΚ έκαναν υπερπροσπάθεια για τη νίκη στην 7η αγωνιστική του Basketball Champions League , με τους κιτρινόμαυρους να παίρνουν τη νίκη (79-77) στις λεπτομέρειες χάρη στα μεγάλα σουτ του Κιθ Λάνγκφορντ και του Χάρη Γιαννόπουλου.

Οι δύο προπονητές δεν θα είναι ευχαριστημένοι από την εικόνα των ομάδων τους, σε αυτή τη φάση της σεζόν όμως σημασία έχουν οι νίκες, τα θετικά αποτελέσματα, ειδικά εκτός έδρας. Γι' αυτό και η ΑΕΚ πρέπει να είναι ευχαριστημένη από το γεγονός ότι ανέβηκε στο 5-2 και έμεινε σε τροχιά πρωτιάς, την ώρα που η Ανβίλ έπεφτε στο 3-4.

Ο Ρίκι Λίντο προσπάθησε για αρκετή ώρα να κουβαλήσει τους γηπεδούχους στο θετικό αποτέλεσμα και υπήρξαν στιγμές που ήταν απολαυστικός, μέχρι ο Λάνγκφορντ να βάλει το κρίσιμο τετράποντο που έκοψε τα πόδια των Πολωνών. Επόμενο ματς για την ΑΕΚ στη Γαλλία, απέναντι στην Ορτέζ.

Ο MVP

Ποιος είναι ο Κιθ Λάνγκφορντ, ξέρουμε. Ποιος είναι ο Γιόνας Ματσιούλις, επίσης ξέρουμε. Αυτή τη φορά τη διαφορά την έκαναν τα σουτ του Χάρη Γιαννόπουλου (12 πόντοι από 4/4 τρίποντα), που μοιράζεται το βραβείο του MVP με τον Αμερικανό σούπερ σκόρερ που έβαλε τετράποντο για το 75-74 όταν όλα έδειχναν εναντίον της ομάδας του. Αποτελεσματικός ο Έλληνας σουτέρ, πήρε και δύο σημαντικά back-to-back αμυντικά ριμπάουντ στο φινάλε.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Με 7/22 σουτ έκλεισε η ΑΕΚ το πρώτο δεκάλεπτο, ήταν σοκαριστική η επίδοσή της στο δίποντο (4/18) στο πρώτο μέρος, ήταν όμως και ένα μικρό θαύμα που έμεινε τόσο κοντά στο σκορ. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το ματς με 14/23 βολές, πέταξαν δηλαδή εννέα στα σκουπίδια, την ώρα που οι αντίπαλοί τους βελτιώνονταν στα τελείώματα τους (12/22 δίποντα στο Β' μέρος) και έφταναν μάλλον δίκαια στη νίκη, έστω και με περιπετειώδη τρόπο στο φινάλε.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τους Τσάλμερς, Γιαννόπουλο, Σαντ-Ρος, Γιάνκοβιτς, Κακλαμανάκη άνοιξε η ΑΕΚ το ματς, που δεν ήταν όσο έτοιμη την ήθελε ο προπονητής της. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του ρυθμού, προηγήθηκαν με 20-15 στο ένατο λεπτό έχοντας 8/11 δίποντα, την ώρα που οι κιτρινόμαυροι μετρούσαν 6/18 σουτ και τα έβρισκαν σκούρα απέναντι στην άμυνα ζώνης έχοντας και κάποια άτσαλα τελειώματα κοντά στο καλάθι που δεν δικαιολογούνταν. Δεν ήταν άσχημο το 22-18, άσχημο ήταν όμως το πεντάλεπτο της ΑΕΚ στη δεύτερη περίοδο. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα 9-0 για το 31-18 στο 15', κράτησαν τους αντιπάλους τους σε απόσταση, μέχρι ο Τσάλμερς κι ο Γιαννόπουλος να βάλουν τα σουτ για το 37-36 που ουσιαστικά έφερε νέο ματς στις οθόνες μας πριν το ημίχρονο.

Δύο τρίποντα του Γιαννόπουλου και ένα λέι-απ του Λάνγκφορντ, ένα 0-8 της ΑΕΚ δηλαδή, έγραψε το 39-44 στο 23' της αναμετρησης και έβαλε ακόμη περισσότερη πίεση στις πλάτες των γηπεδούχων. Ο Λίντο προσπάθησε να κρατήσει όρθια την ομάδα του και το κατάφερε με 12 πόντους στο δεκάλεπτο, ο Φρεϊμάνις έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του (56-55), όμως ένα τρίποντο του Ματσιούλις έκλεισε την περίοδο με τους κιτρινόμαυρους στο +2. Το ματς έγινε ροντέο στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Ρότεν να βάζει την Ανβίλ σε ρόλο οδηγού (72-70 στο 36'), ο Λίντο σκόραρε τρίποντο για το 75-70 στο 37', όμως ο Λάνγκφορντ απάντησε με τετράποντο και στο φινάλε δεν πνίγηκε.

Ό Παπαθεοδώρου έδωσε εντολή για κατάσταση απομόνωσης, ο Αμερικανός είδε double-team, πάσαρε έγκαιρα στον Σαντ-Ρος και εκείνος ψύχραιμα στον Ματσιούλις που κάρφωσε για το 77-79 στα 14". Η ΑΕΚ είχε κρατήσει ομαδικά φάουλ και τα "επένδυσε" έξυπνα, ο Ρότεν είδε τους διαιτητές να μη χρεώνουν με ένα τέτοιο (δεν έδινε βολές) τον Ματσιούλις, εκτέλεσε από το κέντρο, έκανε έρμπολ και δεν κατάφερε να σουτάρει υπό καλές προϋποθέσεις για να διεκδικήσει είτε τη νίκη, είτε την παράταση.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Εκπληκτική ήταν η ατμόσφαιρα στην Hala Mistrzow, που γέμισε από Πολωνούς. Όμορφο, μπασκετικό, γιορτινό κλίμα, από τις έδρες που έχουν ξεχωρίσει φέτος στο Basketball Champions League.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσιούλιν, Αουνγκρόγκερς, Ματσουλάιτις

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-18, 39-36, 56-58, 77-79

ΑΝΒΙΛ (Μίλιτσιτς): Φρεϊμάνις 16 (2/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Λίντο 25 (3/6 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 7/8 βολές, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σάιμον 4, Σοκολόβσκι 5 (1), Ρότεν 12 (6/10 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 λάθη), Ντόου 4, Τζόουνς 8 (3/3 δίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κάρολακ, Σούλιμα, Σέβτζικ 3 (1)

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Τσάλμερς 7 (2/10 σουτ, 2 ασίστ), Γιαννόπουλος 12 (4/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 16 (3/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 λάθη), Ματσιούλις 16 (3/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Σαντ-Ρος 14 (5/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Χρυσικόπουλος, Γκίκας, Στέφαν Γιάνκοβιτς 10 (1), Κακλαμανάκης, Μαυροειδής, Ρέι 2, Σλότερ 2

Τα ομαδικά στατιστικά της Ανβίλ: 18/37 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 14/23 βολές, 40 ριμπάουτ (27 αμυντικά - 13 επιθετικά), 19 ασίστ, 11 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 15 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 16/40 δίποντα, 11/26 τρίποντα, 14/18 βολές, 37 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 12 επιθετικά), 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 15 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Ανβίλ θα υποδεχθεί τη Ράστα Βέχτα (10/12 στις 19:30), ενώ η ΑΕΚ θα παίξει στη Γαλλία με την Ορτέζ (10/12 στις 21:30).