ΜΠΑΣΚΕΤ

ΑΕΚ - Νίμπουρκ : 80-76: Νίκη πρωτιάς για τους κιτρινόμαυρους

EUROKINISSI

Σημαντικό βήμα για την πρώτη θέση του ομίλου της στο Basketball Champions League έκανε η ΑΕΚ, που επικράτησε της Νίμπουρκ (80-76) για το 8-1 που την κρατά στην κορυφή.

Η αποστολή της ΑΕΚ στην ένατη αγωνιστική του Basketball Champions League δεν ήταν εύκολη. Η Νίμπουρκ, περσινή αντίπαλος των κιτρινόμαυρων στη φάση των 16 της διοργάνωσης, έπαιζε τα ρέστα της στο ΟΑΚΑ, είχε τρομερό πείσμα, διεκδίκησε στα ίσα τη νίκη, στο τέλος όμως ο Ντούσαν Σάκοτα κι ο Βινς Χάντερ κράτησαν την ομάδα τους όρθια και την οδήγησαν στη νίκη (80-76) για το 8-1 που τους δίνει σημαντικό προβάδισμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης του ομίλου. Εξαιρετική εμφάνιση από τους Χάντερ, Σάκοτα, Σαντ-Ρος, πολύ ενδιαφέρουσα η αναμέτρηση της 8ης Ιανουαρίου με τη Μπάμπεργκ στη Γερμανία.

Ο MVP

Σάκοτα και Σαντ-Ρος έκαναν σπουδαία δουλειά, όμως ο Βινς Χάντερ ήταν ξανά ο κορυφαίος της ΑΕΚ. 18 πόντους με 4/8 δίποντα και 10/12 βολές είχε ο Αμερικανός, που μάζεψε 8 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε μια μπάλα, έκοψε τρία σουτ και συγκέντρωσε 26 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Πολύ άσχημα τα ποσοστά της ΑΕΚ στο πρώτο μέρος, με τους Γκρίφιν - Λαρεντζάκη - Σάκοτα να έχουν 3/15 σουτ. Η αστοχία των δύο ομάδων τους έδωσε 24 και 28 ριμπάουντ αντίστοιχα μέχρι το ημίχρονο, με 6/24 τρίποντα έκλεισαν το ματς οι γηπεδούχοι που μπορούσαν να έχουν κάνει πιο εύκολη τη ζωή τους, αλλά στο φινάλε μάλλον θα είναι χαρούμενοι για τον τρόπο με τον οποίο εξελίχθηκε για εκείνους η αναμέτρηση. 33 βολές εκτέλεσε η ΑΕΚ, μόλις 9 η Νίμπουρκ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με δυο οργανωτές (Ρατάν-Μέις και Γκρίφιν) και δύο τεσσάρια (Σάκοτα και Ματσιούλις) ξεκίνησε η ΑΕΚ το ματς, δεν είχε καλό ρυθμό στην επίθεση, ωστόσο τα τρίποντα του Λιθουανού και τα τελειώματα του Χάντερ της έδωσαν ένα προβάδισμα πέντε πόντων (16-11) στο όγδοο λεπτό. Οι Τσέχοι έμειναν κοντά με το γρήγορο παιχνίδι τους, μοίρασαν τη μπάλα και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο -1 (20-19), άρχισαν να βάζουν όλο και περισσότερη πίεση στους γηπεδούχους με αποτέλεσμα οι κιτρινόμαυροι να δώσουν μεγαλύτερη έμφαση στην άμυνα. Το τέμπο του ματς έπεσε, ο Λόρενς ήταν αυτός που έκανε την περισσότερη δουλειά στο κομμάτι της οργάνωσης για τους φιλοξενούμενους και το 29-32 του ημιχρόνου ανέβαζε το επίπεδο δυσκολίας για την αποστολή της ΑΕΚ που σούταρε με πολύ άσχημα ποσοστά (37% στο δίποντο, 21% στο τρίποντο).

Ενα μακρινό σουτ του Μπέντα για το 29-35 ήταν αυτό που άνοιξε το τρίτο δεκάλεπτο, όμως η αντίδραση της ΑΕΚ ήταν γρήγορη και εντυπωσιακή, καθώς ένα σερί 7-0 τους έδωσε ξανά το προβάδισμα (36-35), με τον Σαντ-Ρος να κάνει τρομερή δουλειά σε άμυνα κι επίθεση και να βάζει και γκολ-φάουλ για το 39-37. Ακόμη κι έτσι, η Νίμπουρκ έμεινε όρθια, πέρασε και πάλι μπροστά με τον Κόζι να είναι ασταμάτητος, ο Χάντερ όμως ήταν υπερβολικά καλός για τη φοντ-λάιν της και με δικό του κάρφωμα έγινε το 53-51 της περιόδου. Κι όταν ο Σάκοτα έβαλε οκτώ σερί πόντους στην έναρξη της τέταρτης, η ΑΕΚ πήγε στο +7 (63-56) κι εκεί που όλα έδειχναν με το μέρος της, ο άοσμος μέχρι το 35' Χρούμπαν έκανε το ξέσπασμά του για να ισοφαρίσει (69-69 στο 36') πριν ο Μπέντα δώσει στη Νίμπουρκ το προβάδισμα με τρίποντο για το 71-72.

Το ματς έγινε θρίλερ, ο Χάντερ κυνήγησε τα επιθετικά ριμπάουντ και έκανε ζημιά στη Νίμπουρκ, έβαλε τις βολές για το 80-76 στα 4.8" και κλείδωσε τη νίκη για την ομάδα του.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Περίπου 4000 θεατές βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ το βράδυ της Τετάρτης, όχι κι άσχημα αν αναλογιστεί κανείς το όνομα του αντιπάλου που δεν είναι και το πιο εμπορικό.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσίτσι, Ντοζάι, Καραμπιλέτσεν

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-19, 29-32, 53-51, 80-76

ΑΕΚ (Μπάνκι): Γκρίφιν 6 (1/6 σουτ, 6 ασίστ), Λαρεντζάκης 7 (2/9 σουτ), Ματσιούλις 15 (2/7 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Σάκοτα 18 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Σαντ-Ρος 12 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Γιαννόπουλος, Χάντερ 18 (10/12 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κοψίματα), Μωραΐτης, Ρατάν-Μέις 4, Ρόμπερσον, Τσαλμπούρης.

ΝΙΜΠΟΥΡΚ (Αμιέλ): Μπόχατσικ 10 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χρούμπαν 10 (2), Λόρενς 6 (2/11 σουτ), Πέτερκα 10 (2), Ράιτ 9 (1), Μπέντα 12 (2), Κόζι 13 (3), Ντέιβις, Κριζ 2, Μάγιερς 2, Πούμπρλα 2

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 16/36 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 30/33 βολές, 44 ριμπάουντ (34 αμυντικά - 10 επιθετικά), 16 ασίστ, 9 κλεψίματα, 5 κοψίματα, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Νίμπουρκ: 18/43 δίποντα, 11/30 τρίποντα, 7/9 βολές, 40 ριμπάουντ (29 αμυντικά - 11 επιθετικά), 18 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 9 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η ΑΕΚ θα ταξιδέψει στη Βαμβέργη για να αντιμετωπίσει τη Μπάμπεργκ στις 8/1, στο ματς που ίσως κρίνει την πρώτη θέση του ομίλου. Η Νίμπουρκ, από την άλλη, θα υποδεχθεί την ίδια μέρα τη Λιετκαμπέλις στην Τσεχία.

Photo credits: Eurokinissi