ΜΠΑΣΚΕΤ

ΑΕΚ - Λιετκάμπελις 65-59: Δια πυρός και σιδήρου η "Ένωση" με σούπερ Χάντερ

EUROKINISSI

Η ΑΕΚ δεν έβαζε... γκολ με τίποτα, αλλά δεν δέχτηκε καλάθι στα τελευταία 9 λεπτά και επικράτησε της Λιετκάμπελις με 65-59, φτάνοντας τις 5 σερί νίκες στο Basketball Champions League!

Ακόμα και στην χειρότερη επιθετική βραδιά της και παρά τις απουσίες των Ρατάν-Μέις, Σάκοτα, Ξανθόπουλου και Καββαδά, η ΑΕΚ βρήκε τον δρόμο προς τη νίκη. Οι "κίτρινοι" δεν άφησαν την Λιετκάμπελις να σημειώσει καλάθι στα τελευταία 9 λεπτά (!), τελείωσαν το παιχνίδι με επιμέρους 17-5 στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα και κατέβαλαν την λιθουανική ομάδα με 65-59, φτάνοντας τις 5 σερί νίκες στο Basketball Champions League .

Ο Βινς Χάντερ ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της ΑΕΚ και στις δύο άκρες του γηπέδου, ενώ διψήφιο αριθμό πόντων σημείωσε και ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης (12). Πολλές βοήθειες έδωσε επίσης και ο Δημήτρης Μωραΐτης στην "Ένωση", η οποία σούταρε με ποσοστό 31,0% και έχασε 17 από τα 20 τρίποντα που επιχείρησε, ωστόσο έπαιξε τρομερή άμυνα στην τέταρτη περίοδο απέναντι στην Λιετκάμπελις, που είχε πρώτο σκόρερ τον Ντόμινικ Μάβρα (10).

ΟMVP

Θέλει και ρώτημα; Ο Βινς Χάντερ έκανε τα πάντα στο γήπεδο και ήταν το Α και το Ω της ΑΕΚ. Ο Αμερικανός σέντερ πέτυχε 28 πόντους με 12/16 βολές και 8/11 δίποντα, μάζεψε 9 ριμπάουντ, είχε 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και +15 στον δείκτη "+/-". Αξίζει επίσης να σημειωθεί ότι ο Χάντερ συγκέντρωσε 34 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης, την ώρα που όλοι οι συμπαίκτες του μαζί είχαν... 36!

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Λιετκάμπελις σούταρε με ποσοστά κοντά στο 50% επί 30 λεπτά, είχε όμως 1/12 σουτ στο τέταρτο δεκάλεπτο! Η λιθουανική ομάδα είχε για την ακρίβεια 0/5 τρίποντα και 1/7 δίποντα, ενώ δεν έβαλε ούτε ένα σουτ μετά το 31', χάνοντας τις τελευταίες 15 επιθέσεις της, αν βγάλουμε από την εξίσωση τις βολές! Άξιο αναφοράς είναι επίσης ότι οι δύο ομάδες είχαν μαζί 0/17 σουτ εκτός ρακέτας στο τέταρτο δεκάλεπτο!

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το όνομα της Λιετκάμπελις μπορεί να μην δημιουργεί δέος, ωστόσο η ομάδα του Νέναντ Τσάνακ εμφανίστηκε πολύ καλά διαβασμένη στο ΟΑΚΑ, βραχυκύκλωσε με την άμυνά της την ΑΕΚ και της έδειξε εξ αρχής ότι το βράδυ μόνο εύκολο δεν θα ήταν για τους γηπεδούχους. Ειδικά με τις απουσίες των Ρατάν-Μέις, Σάκοτα, Καββαδά και Ξανθόπουλου να περιορίζουν πολύ τις λύσεις του Λούκα Μπάνκι στην επίθεση... Κάπως έτσι το καλό ξεκίνημα της "Ένωσης", που προηγήθηκε με 16-8 στο 7', δεν είχε συνέχεια. Μόλις η Λιετκάμπελις περιόρισε τα λάθη της, κοντρόλαρε το ρυθμό χάρις στα ριμπάουντ και βρήκε τους διαδρόμους προς το καλάθι των γηπεδούχων, έκανε ένα επιμέρους 3-16 από το 8' έως το 15' και προηγήθηκε με 19-24.

Από εκεί και πέρα άρχισε το... γαϊτανάκι στο ΟΑΚΑ, αφού οι δύο ομάδες αντάλλαξαν το προβάδισμα συνολικά 13 φορές μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου, με καμία εκ των δύο να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Εν αντιθέσει πάντως με το πρώτο μισό της αναμέτρησης, στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα που είχε την περισσότερη ώρα το προβάδισμα ήταν η Λιετκάμπελις, η οποία προηγήθηκε με τη μεγαλύτερη διαφορά της στο ματς στο 33' (48-54). Ήταν μέχρι η ομάδα του Λούκα Μπάνκι να το πάρει απόφαση και να... υψώσει τείχος γύρω από την ρακέτα της, με μπροστάρη (ποιον άλλον;) τον Βινς Χάντερ.

Η ΑΕΚ δεν άφησε την Λιετκάμπελις να σημειώσει καλάθι στα τελευταία εννέα λεπτά και μετέτρεψε το 48-54 του 33' σε 59-55 στο 38' χάρις σε ένα επιμέρους 11-1. Στα τελευταία δύο λεπτά η ομάδα του Λούκα Μπάνκι κράτησε σφιχτά τη νίκη από τη γραμμή των ελευθέρων βολών, με τον Χάντερ και τον Μωραΐτη να βγάζουν παράλληλα μεγάλες άμυνα στο άλλο μισό του γηπέδου.

EUROKINISSI

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Πολύ περισσότερο κόσμο σε σχέση με το παιχνίδι της προηγούμενης εβδομάδας με την Φουενλαμπράδα είχε το ΟΑΚΑ. Στις κερκίδες βρέθηκαν περίπου 2.500 θεατές για το τέταρτο εντός έδρας ματς της ΑΕΚ στο Basketball Champions League.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ:Κόντε, Σάχιν, Γκούριον.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-13, 31-31, 47-51, 65-59.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Τσαλμπούρης, Ματσιούλις 0/6 σουτ, Λαρεντζάκης 12, Μωραΐτης 7, Γκρίφιν4 (2/8 σουτ), Σαντ-Ρος 5 (7 ριμπάουντ), Ρόμπερσον 4, Γιαννόπουλος 5, Χάντερ 28 (8/11 δίποντα, 12/16 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα).

ΛΙΕΤΚΑΜΠΕΛΙΣ (Τσάνακ): Ταρόλις 5 (9 ριμπάουντ), Σίνοβετς 2 (5 λάθη), Πίλεπιτς, Κουλβιέτις 8 (7 ριμπάουντ), Γιασάιτις 8, Μόρισον 9, Μάβρα 10, Γουίλσον 6, Κούπσας 7, Βαλίνσκας 4 (1/8 σουτ), Ρουμπστάβιτσους.

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 15/38 δίποντα, 3/20 τρίποντα, 26/38 βολές, 36 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 11 επιθετικά), 14 ασίστ, 5 λάθη, 10 κλεψίματα, 2 κοψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά της Λιετκάμπελις: 15/34 δίποντα, 5/17 τρίποντα, 14/21 βολές, 38 ριμπάουντ (31 αμυντικά + 7 επιθετικά), 12 ασίστ, 16 λάθη, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων:Έπειτα από δύο διαδοχικά παιχνίδια στο ΟΑΚΑ η ΑΕΚ θα ταξιδέψει στο Βέλγιο την επόμενη εβδομάδα, για να αντιμετωπίσει την Αντβέρπ (20/11, 21:00) για την 7η αγωνιστική του Basketball Champions League. Μία ημέρα αργότερα θα παίξει η Λιετκάμπελις (21/11, 19:00), που θα υποδεχτεί την Φουενλαμπράδα.

Photo credits: Eurokinissi