BASKETBALL CH. LEAGUE

ΑΕΚ - Μπούργος 74-66: Ο Λάνγκφορντ "καθάρισε" στο φινάλε

CHAMPIONS LEAGUE / ΑΕΚ - ΜΠΟΥΡΓΚΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)
CHAMPIONS LEAGUE / ΑΕΚ - ΜΠΟΥΡΓΚΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI

Η ΑΕΚ χρειάστηκε ένα μίνι ξέσπασμα στα τελευταία δύο λεπτά για να αποφύγει την εντός έδρας ήττα από την Μπούργος (74-66), σε ένα παιχνίδι που έλεγχε απόλυτα για τρεις περιόδου. Σπουδαία εμφάνιση από τον Κιθ Λάνγκφορντ.

Με την άμυνα να κάνει ξανά τη δουλειά της, η ΑΕΚ επικράτησε εντός έδρας της Μπούργος (74-66) και έπιασε τη Χάποελ Ιερουσαλήμ στην κορυφή του ομίλου -μία μέρα μετά την ήττα της ισραηλινής ομάδας στη Γαλλία. Οι κιτρινόμαυροι μπορεί να μην είχαν επιθετικό ρυθμό σε όλη τη διάρκεια του σαρανταλέπτου, η προσπάθεια που κατέβαλαν στο πίσω μέρος του παρκέ αρκούσε όμως για να τους δώσει τη νίκη. Καθοριστικός στο φινάλε ο Κιθ Λάνγκφορντ, ο οποίος έβαλε ένα μεγάλο τρίποντο κι έπαιξε σπουδαία άμυνα αμέσως μετά.

Ντεμπούτο με την κιτρινόμαυρη φανέλα έκανε ο Μάριο Τσάλμερς, δείχνοντας βέβαια ότι θέλει χρόνο για να μπει στη φιλοσοφία του Ηλία Παπαθεοδώρου. Εκτός δωδεκάδας έμεινε ο Βλάντο Γιάνκοβιτς.

Ο MVP

Στα 30'24'' που βρέθηκε στο παρκέ, ο Κιθ Λάνγκφορντ κατάφερε να σημειώσει 30 πόντους (με 6/9 δίποντα, 5/9 τρίποντα και 3/3 βολές), προσθέτοντας ακόμη στην στατιστική του 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 λάθος και 2 κλεψίματα. Κυρίως όμως, έβαλε ένα πολύ μεγάλο σουτ στα 1'25'' για το τέλος κι αμέσως μετά έπαιξε μια εξαιρετική άμυνα πάνω στον Θαντ ΜακΦάντεν (κέρδισε το επιθετικό).

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η άμυνα της ΑΕΚ έκανε σπουδαία δουλειά σε όλη τη διάρκεια του σαρανταλέπτου, γεγονός που αποτυπώνεται από τους 66 πόντους που δέχθηκε. Οι κιτρινόμαυροι κράτησαν χαμηλά την ισπανική ομάδα σε δίποντα (48.7%) και τρίποντα (26.3%).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη από τα πρώτα λεπτά, στηρίχθηκε στο ταλέντο του Κιθ Λάνγκφορντ και είχε τον τρόπο να διατηρεί το προβάδισμα. Ο έμπειρος γκαρντ σημείωσε διαδοχικά καλάθια και αποτέλεσε τον βασικότερο λόγο για το +9 (32-23) του 14ου λεπτού, με την αστοχία των γηπεδούχων στα σουτ δύο πόντων να αποτελούν τη βασικότερη αιτία της αδυναμίας που έδειξαν να πλησιάσουν. Ο Τζοάν Πενιαρόγια είδε τον Μπρούνο Φιτιπάλντο να κάνει ένα βήμα μπροστά και να δίνει λύσεις επιθετικά, χρειάζονταν πολλά περισσότερα όμως προκειμένου η Μπούργος να βρεθεί σε θέση να διεκδικεί τη νίκη (42-33 στο ημίχρονο).

Μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, ο Κιθ Λάνγκφορντ συνέχισε στο ίδιο μοτίβο. Πήρε μπάλες, εκτέλεσε σωστά και δίχως υπερβολές και έφερε την ομάδα του σε θέση να προηγείται δίχως ιδιαίτερα προβλήματα. Ο πάγκος των φιλοξενούμενων έκανε ξανά τη διαφορά όμως, στην εκκίνηση της τελευταίας περιόδου. Ο Φεράν Μπάσας και ο Γκόραν Χούσκιτς (αργότερα στην εξίσωση μπήκε κι ο Χάβι Βέγκα) μαζί με την άμυνα ζώνης που επέλεξε ο Τζοάν Πενιαρόγια έφεραν την Μπούργος σε θέση να κάνει την ολική ανατροπή.

Το -8 του 30ου λεπτού έγινε +2 (64-66) με τρία λεπτά να απομένουν για το τέλος. Έκτοτε όμως, η ισπανική ομάδα δεν σκόραρε. Αντ' αυτού είδε τον Νίκο Γκίκα και τον Κιθ Λάνγκφορντ να πετυχαίνουν δύο σερί τρίποντα, την ΑΕΚ να βγάζει συνεχόμενες άμυνες και το παιχνίδι να καταλήγει στην πλευρά της Ένωσης (74-66), που έφτασε τις τέσσερις νίκες σε πέντε αγώνες στο BCL.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στο ΟΑΚΑ βρέθηκαν περίπου 2.000 φίλοι της ΑΕΚ, ενώ την αποστολή της Μπούργος ακολούθησαν περίπου είκοσι φίλοι της ισπανικής ομάδας.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βιατόρ - Γκουριόν - Γκριτζόνι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-19, 42-33, 58-50, 74-66.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Γκίκας 5 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Λάνγκφορντ 30 (6/9 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ματσιούλις 7 (1), Σαντ Ρος 12 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο), Σλότερ 5 (6 ριμπάουντ), Τσάλμερς 2 (1/5 σουτ), Χρυσικόπουλος 2, Γιαννόπουλος 3 (1), Γιάνκοβιτς Στ. 8 (2), Κακλαμανάκης, Μαυροειδής.

ΜΠΟΥΡΓΟΣ (Πενιαρόγια): Μπενίτε 6 (3 ασίστ), Κλαρκ 7 (3/8 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/2 βολές), Φιτιπάλντο 12 (2), Χούσκιτς 10 (8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), ΜακΦάντεν 11 (1), Μπάσας 11 (1), Λίμα 2, Σάλβο, Τοκότο 2 (1/8 σουτ), Βέγκα 5 (1).

Ομαδικά στατιστικά - ΑΕΚ: 15/26 δίποντα, 10/26 τρίποντα, 14/16 βολές, 31 ριμπάουντ (25+6), 17 ασίστ, 12 λάθη, 5 κλεψίματα, 3 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - Μπούργος: 19/39 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 13/19 βολές, 37 ριμπάουντ (24+13), 16 ασίστ, 14 λάθη, 6 κλεψίματα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Σε μία εβδομάδα, η ΑΕΚ υποδέχεται τη Ράστα Βέχτα (19/11, 19:00), ενώ η Μπούργος παίζει μια μέρα αργότερα στο γήπεδό της με αντίπαλο την Χάποελ Ιερουσαλήμ (20/11, 21:30).

Photo Credits: Eurokinissi