NBA

Χιτ - Σέλτικς 106-117: Ξύπνησε η Βοστώνη με σούπερ Τέιτουμ-Μπράουν

AP Photo/Ashley Landis, Pool AP PHOTO/ASHLEY LANDIS, POOL

Με τους Τέιτουμ και Μπράουν να σημειώνουν μαζί 51 πόντους, οι Σέλτικς επιβλήθηκαν με 117-106 των Χιτ στο Game 3 και μείωσαν σε 2-1 την σειρά.

Οι Σέλτικς αντέδρασαν. Μπορεί στο φινάλε του Game 3 να φάνηκε ότι πάνε να χάσουν ένα δικό τους παιχνίδι, αλλά τελικά επιβλήθηκαν με 117-106 των Χιτ και μείωσαν σε 2-1 την σειρά.

Οι Σέλτικς ήταν ανώτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Πήραν το προβάδισμα από την αρχή, ξέφυγαν με διψήφια διαφορά από την δεύτερη περίοδο κι έπειτα και φάνηκε να οδεύουν σε μία άνετη νίκη. Για ακόμα μία φορά ωστόσο το Μαϊάμι θα έδειχνε την μαχητική του φύση πριν ηττηθεί.

Με τους Σέλτικς να ξεφεύγουν με 80-100 με 7 λεπτά να μένουν για το φινάλε και να δείχνουν έτοιμοι να πανηγυρίσουν τη νίκη, οι Χιτ έκαναν την αντεπίθεσή τους και με τον Ντάνκαν Ρόμπινσον να σημειώνει μεγάλα σου μείωσαν σε 104-109 με 55 δευτερόλεπτα να μένουν για το φινάλε! Στο τέλος ωστόσο δεν άντεξαν, με την Βοστώνη να φτάνει στη νίκη.

Ο Τζέιλεν Μπράουν με 26 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Τζέισον Τέιτουμ να προσθέτει 25 πόντους, 14 ριμπάουντ και 8 ασίστ και τον Κέμπα Γουόκερ 21 πόντους, ενώ ο Γκόρντον Χέιγουορντ (στην επιστροφή του στην δράση έπειτα από κάτι παραπάνω από έναν μήνα απουσίας) είχε 6 πόντους με 2/7 σουτ (1/3 τρίποντα), 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 1 λάθος σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Για τους Χιτ, ο Μπαμ Αντεμπάγιο είχε 27 πόντους και 16 ριμπάουντ, ο Τάιλερ Χίρο 22 πόντους και ο Τζίμι Μπάτλερ 17 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-31, 50-63, 74-89, 106-117

ΧΙΤ (Σπόλστρα): Αντεμπάγιο 27 (16 ριμπάουντ), Μπάτλερ 17 (8 ριμπάουντ), Κράουντερ 10 (2/10 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ντράγκιτς 11 (2/10 σουτ, 1 τρίποντο, 5 ασίστ), Ρόμπινσον 13 (4/8 τρίποντα), Ολίνικ 3 (0/6 σουτ), Τζόουνς 3 (1), Ιγκουοντάλα, Ναν, Χίρο 22 (4)

ΣΕΛΤΙΚΣ (Στίβενς): Τέιτουμ 25 (2 τρίποντα, 14 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Τάις 8 (7 ριμπάουντ), Γουόκερ 21 (4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σμαρτ 20 (6 ασίστ), Μπράουν 26 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γουίλιαμς 5 (1), Χέιγουορντ 6 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Καντέρ 4, Γουαναμέικερ 2