NBA

Χιτ - Λέικερς 110-113: Γκρέμισαν το κάστρο του Μαϊάμι με ανατροπή

AP Photo/John Raoux AP PHOTO/JOHN RAOUX

Ματσάρα έγινε στο Μαϊάμι, με τους Λέικερς να επιστρέφουν από το -14 και να παίρνουν τη νίκη με 113-110 επί των Χιτ, σπάζοντας το εντός έδρας αήττητο των αντιπάλων τους.

Οι Χιτ είχαν ρεκόρ 11-0 στην έδρα τους πριν τον αγώνα με τους Λέικερς και στο πρώτο ημίχρονο έδωσαν την εντύπωση ότι όδευαν ολοταχώς προς την 12η νίκη τους. Τελικά, ήταν οι Λέικερς αυτοί που είδαν το δικό τους σερί να διευρύνεται στις 6 συνεχόμενες νίκες, επικρατώντας με 113-110.

Οι δύο ομάδες πρόσφεραν ένα φανταστικό παιχνίδι στον κόσμο, με την ομάδα του Λ.Α να επιστρέφει από το -14 (56-42 στο 22') και να δείχνει τα δόντια της, ξεφεύγοντας με 99-107 λίγο πριν το τέλος του αγώνα.

Οι Χιτ όμως έφεραν τα πάνω-κάτω και μείωσαν σε 110-113, έχοντας την ευκαιρία να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση. Το τρίποντο του Τζίμι Μπάτλερ στο φινάλε όμως δεν βρήκε στόχο, με το Μαϊάμι να διαμαρτύρεται για φάουλ του Άντονι Ντέιβις στον σταρ τους, αλλά και τους Λέικερς να υποστηρίζουν ότι νωρίτερα ο Μπάτλερ είχε κάνει επιθετικό φάουλ στον ΛεΜπρόν.

Ο Ντέιβις με 33 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον ΛεΜπρόν να προσθέτει 28 πόντους, 9 ριμπάουντ και 12 ασίστ (αλλά και 8 λάθη) και τον Κεντάβιους Κάλντγουελ-Πόουπ 15 πόντους.

Για τους Χιτ, ο Μπάτλερ είχε 23 πόντους, ο Ντέρικ Τζόουνς 17 πόντους, ο Κέντρικ Ναν 16 πόντους και ο Κέλι Ολίνικ 15 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-30, 59-51, 85-88, 110-113

ΧΙΤ: Λέοναρντ 5 (1), Μπάτλερ 23, Ρόμπινσον 9 (3), Αντεμπάγιο 12 (12 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ναν 16 (2 τρίποντα, 7 ασίστ), Σίλβα 6, Ολίνικ 15 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Τζόουνς 17 (2), Χίρο 7 (3/12 σουτ, 1 τρίποντο)

ΛΕΪΚΕΡΣ: Ντέιβις 33 (4 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Τζέιμς 28 (4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 8 λάθη), ΜακΓκί 9 (10 ριμπάουντ, 5 κοψίματα), Γκριν 9 (2), Κάλντγουελ-Πόουπ 15 (1), Ντάντλεϊ 3 (1), Χάουαρντ 4 (8 ριμπάουντ), Μπράντλεϊ, Καρούζο 2