NBA

Βόλτα των Ρόκετς στην Ατλάντα

AP Photo/John Amis AP PHOTO/JOHN AMIS

Οι Ρόκετς έπαιξαν όσο χρειαζόταν κόντρα στους Χοκς και με τους Χάρντεν, Πολ και Καπέλα να κάνουν double-double πήραν μία άνετη νίκη με 121-105

Οι Ρόκετς δυσκολεύτηκαν για ένα ημίχρονο στην Ατλάντα. Στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο τα σουτ μπήκαν, η διαφορά άνοιξε και τα υπόλοιπα ήταν... ιστορία, με το Χιούστον να πανηγυρίζει τη νίκη με 121-105, βελτιώνοντας το ρεκόρ του στο 45-26 για να παραμείνει στην 3η θέση της Δύσης.

Οι Χοκς ήταν κάτι παραπάνω από μαχητικοί τις δύο πρώτες περιόδους, με το σκορ στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου να είναι 53-47 για το Χιούστον. Στην τρίτη περίοδο όμως τα δεδομένα θα άλλαζαν.

'Έχοντας μόλις 4/21 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, στην τρίτη περίοδο οι Ρόκετς... ξέσπασαν και ευστόχησαν σε 8 τρίποντα σε αυτό το διάστημα, ξεφεύγοντας με 81-67 και 84-72. Συνέχισαν μάλιστα έτσι και στην τέταρτη περίοδο και εκτόξευσαν την διαφορά στους 20 πόντους (104-84), φτάνοντας τελικά σε μία εύκολη νίκη.

Ο Τζέιμς Χάρντεν με 31 πόντους, 8 ριμπάουντ και 10 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Κλιντ Καπέλα να προσθέτει 26 πόντους και 11 ριμπάουντ, τον Ντάνουελ Χάουζ 19 πόντους και τον Κρις Πολ 13 πόντους και 11 ασίστ.

Για τους Χοκς, ο Τρε Γιανγκ είχε 21 πόντους και 12 ασίστ, ο Τζον Κόλινς 20 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Τορίν Πρινς 16 πόντους.

ΑΤΛΑΝΤΑ ΧΟΚΣ: Κόλινς 20 (10 ριμπάουντ), Πρινς 16, Ντέντμον 8 (7 ριμπάουντ), Γιανγκ 21 (12 ασίστ), Χέρτερ 4, Ντέιβις, Τζόνσον 2, Μπέμπρι 14 (9 ριμπάουντ), Κάρτερ 15, Λεν 2, Άνταμς, Άντερσον, Μπέιζμορ 3

ΧΙΟΥΣΤΟΝ ΡΟΚΕΤΣ: Τάκερ 6, Καπέλα 26 (11 ριμπάουντ), Πολ 13 (11 ασίστ), Χάρντεν 31 (8 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Γκόρντον 12, Κλαρκ 3, Φαρίντ 8, Χάουζ 19, Ρίβερς 1, Γκριν 2