NBA

Βγήκαν μπροστά Χάρις και Μαριάνοβιτς

AP Photo/Matt Slocum AP PHOTO/MATT SLOCUM

Με τους Τομπάιας Χάρις και Μπόμπαν Μαριάνοβιτς να κάνουν την διαφορά, οι Σίξερς νίκησαν δύσκολα με 106-102 τους Χιτ.

Με τον Τζοέλ Εμπίντ εκτός δράσης λόγω ενοχλήσεων στο γόνατο, κάποιος έπρεπε να βγει μπροστά για τους Σίξερς. Τελικά, ήταν δύο παίκτες αυτοί που το έκαναν αυτό: Τα... κολλητάρια Τομπάιας Χάρις και Μπόμπαν Μαριάνοβιτς, οι οποίοι οδήγησαν την Φιλαντέλφεια στη νίκη με 106-102 επί των Χιτ.

Σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε ντέρμπι από την αρχή, η Φιλαντέλφεια χρειάστηκε να ανατρέψει τα δεδομένα στην τέταρτη περίοδο, αφού το φινάλε της τρίτης περιόδου την βρήκε πίσω στο σκορ με 73-75 και το ξεκίνημα της τέταρτης πίσω με 77-82.

Οι δύο ομάδες έμελλε να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το φινάλε, πριν έρθει ο Τζέι Τζέι Ρέντικ με ένα τρίποντο να κάνει το σκορ 103-99 με 1 λεπτό να μένει για το φινάλε, δίνοντας ανάσα στους Σίξερς, για να ακολουθήσει μία βολή του Μαργιάνοβιτς για το 104-99, που "κλείδωσε" τη νίκη για τους γηπεδούχους.

Ο Χάρις με 23 πόντους και 11 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Μπεν Σίμονς να προσθέτει 21 πόντους και τον Μαριάνοβιτς 19 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Για τους Χιτ, ο Ντουέιν Γουέιντ είχε 19 πόντους και ο Ντιόν Γουέιτερς 18 πόντους.

ΦΙΛΑΝΤΕΛΦΕΙΑ 76ΕΡΣ: Χάρις 23 (11 ριμπάουντ), Μαριάνοβιτς 19 (12 ριμπάουντ), Σίμονς 21, Ρέντικ 13, Μπάτλερ 18, Σκοτ 3, Μπόλντεν, Ένις, Σίμονς 3, ΜακΚόνελ 6

ΜΑΪΑΜΙ ΧΙΤ: Ολίνικ 15, Γουίνσλοου 11, Γουάιτσαϊντ 4, Ρίτσαρντσον 13, Γουέιτερς 18, Τζόνσον 3, ΜακΓκρούντερ 4, Τζόουνς 9, Αντεμπάγιο 6, Γουέιντ 19