NBA

Τζαζ - Νετς 119-114: Επέστρεψε από το -15 η Γιούτα

AP Photo/Rick Bowmer AP PHOTO/RICK BOWMER

Οι Τζαζ έβγαλαν ψυχή κόντρα στους Νετς, επιστρέφοντας από το -15 για να πάρουν τη νίκη με 119-114. Μοιραίος ο Ίρβινγκ στο τέλος για τους Νετς.

Οι Τζαζ τα χρειάστηκαν κόντρα στους Νετς στην Γιούτα. Κλήθηκαν να καλύψουν διαφορά 15 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο. Τελικά όμως βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να φέρουν τούμπα το ματς, να πάρουν τη νίκη με 119-114 και να διατηρήσουν το αήττητο της έδρας τους έπειτα από 6 αγώνες.

Οι Νετς μπορούν να κατηγορήσουν μόνο τους εαυτούς τους για αυτή την ήττα. Το Μπρούκλιν έκανε το τέλειο πρώτο ημίχρονο, ξεφεύγοντας με 53-68 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο κατέρρευσε. Ακόμα κι έτσι ωστόσο είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη, αλλά το σουτ του Καϊρί Ίρβινγκ με το σκορ στο 116-114 δεν βρήκε στόχο, με τους Μάικ Κόνλεϊ και Ντόνοβαν Μίτσελ να διαμορφώνουν το τελικό σκορ από την γραμμή των βολών.

Ο Μίτσελ με 30 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τους Κόνλεί και Ρούντι Γκομπέρ να προσθέτουν από 18 πόντους.

Για τους Νετς, ο Ίρβινγκ είχε 27 πόντους, αλλά με 10/30 σουτ (2/12 εκ των οποίων τρίποντα), ο Σπένσερ Ντίνγουιντι 21 πόντους και οι ΝτιΆντρε Τζόρνταν και Ταουρίν Πρινς από 15 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-35, 53-68, 84-92, 119-114

ΤΖΑΖ: Μπογκντάνοβιτς 12 (5/13 σουτ, 1 τρίποντο), Ο'Νιλ 8 (2), Γκομπέρ 18 (15 ριμπάουντ), Κόνλεϊ 18 (6/15 σουτ, 5 ασίστ), Μίτσελ 30 (6 ριμπάουντ), Γκριν 13 (3), Ίνγκλις 3 (0/6 σουτ, 5 ριμπάουντ), Μπράντλεϊ 2, Μούντιε 15

ΝΕΤΣ: Πρινς 15 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χάρις 11 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Άλεν 4 (7 ριμπάουντ), Ίρβινγκ 27 (10/30 σουτ, 2/12 τρίποντα, 5 ασίστ), Τεμπλ 10 (1), Κλάξτον, Τζόρνταν 15 (17 ριμπάουντ), Ντίνγουιντι 21 (2), Μούσα 9 (1), Νουάμπα 2