NBA

Τζαζ - Μπακς 103-100: Ήττα με buzzer-beater του Μπογκντάνοβιτς

AP Photo/Marcio Jose Sanchez AP PHOTO/MARCIO JOSE SANCHEZ

Φανταστικό παιχνίδι έγινε στην Γιούτα, με τους Μπακς να επιστρέφουν από το -22 χάρη στον τρομερό Γιάννη Αντετοκούνμπο, αλλά τους Τζαζ να παίρνουν τη νίκη στο φινάλε με buzzer-beater του Μπογκντάνοβιτς!

Οι Μπακς πήγαν να κάνουν μία από τις ανατροπές της χρονιάς. Επέτρεψαν από το -22 κόντρα στους Τζαζ στην Γιούτα. Το 6ο φάουλ του Γιάννη Αντετοκούνμπο όμως, ένα μοιραίο λάθος του Κρις Μίντλετον και ένα buzzer-beater του Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς όμως δεν τους άφησαν, με τον Κροάτη φόργουορντ να δίνει τη νίκη στους Τζαζ με 103-100.

Ήταν ένα απίστευτο φινάλε σε ένα απίστευτο παιχνίδι. Ένα παιχνίδι που ξεκίνησε με τους Τζαζ να κάνουν πάρτι και να ξεφεύγουν με 30-16 στην πρώτη περίοδο και 55-33 λίγο πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου, κρατώντας τον Γιάννη στους 2 πόντους στο πρώτο ημίχρονο!

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως ο Γιάννης ήταν ασυγκράτητος, σημειώνοντας 28 πόντους στις δύο τελευταίες περιόδους, βάζοντας σχεδόν μόνος του τους Μπακς μπροστά (88-89) περίπου 5 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα!

Οι Τζαζ όμως απάντησαν και ξέφυγαν με 100-92 με 1.5 λεπτό για το φινάλε. Οι Μπακς όμως συνέχισαν να παλεύουν και παρά την αποβολή του Γιάννη με 6 φάουλ ισοφάρισαν σε 100-100 χάρη σε ένα σερί 8-0 και είχαν και την επίθεση! Ο Κρις Μίντλετον όμως υπέπεσε σε βήματα, με τους Τζαζ να έχουν την τελευταία επίθεση και τον Μπογκντάνοβιτς να τους δίνει τη νίκη.

Κάπως έτσι, πήγε στράφι η τρομερή βραδιά του Γιάννη, ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 30 πόντους με 10/22 σουτ, 8/13 βολές, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 κοψίματα σε 36 λεπτά συμμετοχής.

Ο Μπογκντάνοβιτς με 33 πόντους ήταν ο ηγέτης των Τζαζ, με τον Μάικ Κόνλεϊ να προσθέτει 20 πόντους και τον Ντόνοβαν Μίτσελ 19 πόντους, αλλά με 8/22 σουτ και 8 λάθη.

Για τους Μπακς, ο Μίντλετον στάθηκε στο πλευρό του Γιάννη με 26 πόντους, με τον Έρικ Μπλέντσο να προσθέτει 22 πόντους, αλλά με 8/20 σουτ.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-16, 55-35, 81-74, 103-100

ΤΖΑΖ: Μπογκντάνοβιτς 33 (5), Ο'Νιλ 11 (3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Γκομπέρ 8 (17 ριμπάουντ), Κόνλεϊ 20 (5), Μίτσελ 19 (2 τρίποντα, 6 ασίστ, 8 λάθη), Γκριν 2, Ίνγκλις 1, Νιάνγκ 2, Μπράντλεϊ 7

ΜΠΑΚΣ: Αντετοκούνμπο 30 (2 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα), Μίντλετον 25 (5 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Μ. Λόπεζ 5 (1), Μπλέντσο 22 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μάθιους 3 (1), Γουίλσον, Ιλιασόβα, Ρ. Λόπεζ 5, Χιλ 2, Μπράουν 7 (8 ριμπάουντ), ΝτιΒιντσέντζο, Κόρβερ