NBA

Τρομεροί Μάτζικ, διέλυσαν τους Σίξερς!

AP Photo/John Raoux AP PHOTO/JOHN RAOUX

Καταιγιστικοί οι Μάτζικ, αιχμαλώτισαν τους Σίξερς στο δεύτερο ημίχρονο και τους διέσυραν με 119-98, πλησιάζοντας στο μισό παιχνίδι τους 8ους Χιτ.

Οι Μάτζικ έδειξαν για ακόμα μία φορά ότι θα πουλήσουν πολύ ακριβά το τομάρι τους στην προσπάθειά τους να μπουν στα playoffs. Κόντρα στους - χωρίς Μπεν Σίμονς - Σίξερς το Ορλάντο ήταν καταιγιστικό, διέλυσε τα πάντα στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε τη νίκη με 119-98.

Με αυτή τη νίκη οι Μάτζικ βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 36-38 και απέχουν μόλις μισό παιχνίδι από τους 8ους Μαϊάμι Χιτ (36-37).

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για ένα ημίχρονο, με το φινάλε της δεύτερης περιόδου να βρίσκει τους Σίξερς να προηγούνται με 60-57. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως τα δεδομένα άλλαξαν άρδην, με το Ορλάντο να μετατρέπει το παιχνίδι σε παράσταση για έναν ρόλο.

Οι Μάτζικ πάτησαν γκάζι στην δεύτερη περίοδο και με ένα επιμέρους σκορ 32-17 ξέφυγαν με 89-77. Αυτή ωστόσο αποδείχθηκε μόνο η αρχή για τους γηπεδούχους, οι οποίοι κάποια στιγμή στην τέταρτη περίοδο εκτόξευσαν την διαφορά στους 28 πόντους (115-87), φτάνοντας διά περιπάτου στη νίκη.

Ο Νίκολα Βούτσεβιτς με 28 πόντους και 11 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Εβάν Φουρνιέ να προσθέτει 24 πόντους και τον Μάικλ Κάρτερ-Γουίλιαμς 15 πόντους.

Για τους Σίξερς, ο Τζοέλ Εμπίντ είχε 20 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Τομπάιας Χάρις 15 πόντους και οι Τζίμι Μπάτλερ και Σέικ Μίλτον από 13 πόντους.

ΟΡΛΑΝΤΟ ΜΑΤΖΙΚ: Γκόρντον 12 (8 ριμπάουντ), Άιζακ 8, Βούτσεβιτς 28 (11 ριμπάουντ), Όγκαστιν 4, Φουρνιέ 24 (7 ασίστ), Μάρτιν, Τζέφερσον 2, Ιγούντου 2, Μπιρτς 10, Κοπέιν 2, Γκραντ 5, Κάρτερ-Γουίλιαμς 15, Ρος 7

ΦΙΛΑΝΤΕΛΦΕΙΑ 76ΕΡΣ: Χάρις 15, Εμπίντ 20 (10 ριμπάουντ), ΜακΚόνελ 2, Ρέντικ 8, Μπάτλερ 13 (6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μπόλντεν 3, Σκοτ 7, Σίμονς 8, Τζόνσον, Μαριάνοβιτς 6, Μίλτον 13, Σμιθ 3