NBA

Τραγικοί Λέικερς, ηττήθηκαν και από τους Σανς!

AP Photo/Marcio Jose Sanchez AP PHOTO/MARCIO JOSE SANCHEZ

Η κατρακύλα των Λέικερς συνεχίστηκε, αφού η παρέα του ΛεΜπρόν Τζέιμς έχασε και στο Φοίνιξ, με τους Σανς να παίρνουν τη νίκη με 118-109!

Οι Σανς έριξαν ακόμα μία σφαλιάρα στους Λέικερς. Αυτή όμως ενδέχεται να είναι η πιο δυνατή σφαλιάρα που έχει δεχθεί η παρέα του ΛεΜπρόν Τζέιμς. Οι Λέικερς ήταν τραγικοί, γνώρισαν ταπεινωτική ήττα στο Φοίνιξ από την χειρότερη ομάδα του ΝΒΑ (118-109) και με ρεκόρ 30-33 βρίσκονται στην 10η θέση της Δύσης, 4.5 νίκες μακριά από τους 8ους Κλίπερς (35-29)!

Το Φοίνιξ ήταν ανώτερο από την αρχή μέχρι το τέλος του αγώνα. Έκλεισε το πρώτο ημίχρονο προηγούμενο με 66-59 και στην συνέχεια ξέσπασε, αφού έκλεισε την τρίτη περίοδο όντας μπροστά στο σκορ με 95-78, ενώ στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου το σκορ ήταν 99-80! Τα πράγματα είχαν πάρει τον δρόμο τους.

Οι Λέικερς θέλησαν να αντιδράσουν. Από την στιγμή που βρέθηκαν στο -19 φάνηκε να πεισμώνουν και με αντεπίθεση διαρκείας μείωσαν σε 105-110 με 3 λεπτά να μένουν για το φινάλε, αλλά και σε 109-112 με 1 λεπτό να μένει για το τέλος χάρη σε κάρφωμα του ΛεΜπρόν Τζέιμς. Αυτό όμως έμελλε να είναι το τελευτάιο τους καλάθι στον αγώνα, με τους Σανς να δείχνουν στην συνέχεια ψυχραιμία από την γραμμή των βολών και να πανηγυρίζουν τη νίκη.

Ο ΝτιΆντρε Έϊτον με 26 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Ντέβιν Μπούκερ να προσθέτει 25 πόντους και τον Τζος Τζάκσον 16 πόντους.

Για τους Λέικερς, ο ΛεΜπρόν Τζέιμς είχε 27 πόντους, 9 ριμπάουντ και 16 ασίστ, ο Μπράντον Ίνκγραμ 25 πόντους και ο Τζαβέιλ ΜακΓκί 21 πόντους.

ΦΟΙΝΙΞ ΣΑΝΣ: Μπέντερ 5, Ούμπρε 14, Εϊτον 26 (10 ριμπάουντ), Τζόνσον 6, Μπούκερ 25, Χολμς 4, Τζάκσον 16, Μπρίτζες 12, Μέλτον 6, Ντάνιελς 4

Λ.Α ΛΕΙΚΕΡΣ: Κούζμα 13, Τζέιμς 27 (9 ριμπάουντ, 16 ασίστ), Ίνγκραμ 25, Ρόντο 4, Μπούλοκ 5, Μουσκάλα 2, Τσάντλερ, Γουάγκνερ, ΜακγΚί 21, Κάλντγουελ-Πόουπ 4, Χαρτ 8