Τόμπσον και Κάζινς εκτέλεσαν τους Ρόκετς

AP Photo/Michael Conroy

Οι - χωρίς Κέβιν Ντουράντ - Γουόριορς έστειλαν το δικό τους μήνυμα σε όλο το ΝΒΑ, νικώντας με 106-104 τους Ρόκετς μέσα στο Χιούστον.

Πριν τον αγώνα των Γουόριορς με τους Ρόκετς ο Στεφ Κάρι είχε δηλώσει πως αυτός και οι συμπαίκτες του θέλουν να στείλουν μήνυμα. Αυτό ακριβώς έκαναν λοιπόν, αφού νίκησαν με 106-104 μέσα στο Χιούστον, διέκοψαν το σερί των "Ρουκετών" στις 9 νίκες και επικράτησαν για πρώτη φορά της παρέας του Τζέιμς Χάρντεν.

Το - χωρίς Κέβιν Ντουράντ - Γκόλντεν Στέιτ έθεσε από νωρίς τον τόνο στον αγώνα, ξεφεύγοντας με 33-23 στην πρώτη περίοδο. Οι Ρόκετς απάντησαν άμεσα στην δεύτερη περίοδο, καταφέρνοντας να μειώσουν σε 52-54 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, ωστόσο το παιχνίδι είχε ακόμα δρόμο.

Στην τρίτη περίοδο το ντέρμπι συνεχίστηκε, με τους Γουόριορς να καταφέρνουν να πάρουν μία μικρή διαφορά ξεφεύγοντας με 85-78, ενώ στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ξέφυγαν με 92-78 και 102-89. Οι Ρόκετς ωστόσο θα έδειχναν χαρακτήρα και με μία μεγάλη αντεπίθεση μείωσαν σε 103-104 με 8 δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος.

Στην επόμενη φάση ο Στεφ Κάρι με 2 βολές έκανε το σκορ 106-103, με τους Ρόκετς να έχουν την τελευταία επίθεση. Οι Γουόριορς επέλεξαν να κάνουν φάουλ και ο Τζέιμς Χάρντεν ευστόχησε στην πρώτη βολή και αστόχησε στην δεύτερη, με το Γκόλντεν Στέιτ να παίρνει το ριμπάουντ και τελικά τη νίκη.

Ο Κλεί Τόμπσον με 30 πόντους ήτνα ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον ΝτεΜάρκους Κάζινς να προσθέτει 27 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ και τον Κάρι 24 πόντους.

Για τους Ρόκετς, ο Τζέιμς Χάρντεν είχε 29 πόντους και 10 ασίστ, ο Κρις Πολ 24 πόντους, ο Έρικ Γκόρντον 17 πόντους και ο Κλιντ Καπέλα 13 πόντους και 13 ριμπάουντ.

ΧΙΟΥΣΤΟΝ ΡΟΚΕΤΣ: Τάκερ 3, Καπέλα 13 (13 ριμπάουντ), Πολ 24, Χάρντεν 29 (10 ασίστ), Γκόρντον 17, Φαρίντ 3, Ρίβερς 2, Γκριν 9, Σάμπερτ 4

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΙΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ:Γκριν 2, Κάζινς 27 (8 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Κάρι 24, Τόμπσον 30, Ιγκουοντάλα 3, Μπελ, ΜακΚίνι 5, Λούνι 6, Λίβινγκστον 2, Κουκ 7, Λι