NBA

Θηρίο με 40αρα, αλλά μόνος ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, ήττα για Μπακς από τους Ράπτορς

Milwaukee Bucks forward Giannis Antetokounmpo, of Greece, stands on the court during a break in the action against the Charlotte Hornets in the second half of an NBA basketball game in Charlotte, N.C., Monday, Nov. 26, 2018. Charlotte won 110-107. (AP Photo/Nell Redmond)
AP Photo/Nell Redmond AP PHOTO/NELL REDMOND

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν συγκλονιστικός κόντρα στους Ράπτορς, σταματώντας στους 43 πόντους, αλλά δεν είχε αρκετές βοήθειες, με το Τορόντο να παίρνει μία δίκαιη νίκη στο Μιλγουόκι.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο τα... έκανε όλα στη μάχη κορυφής της Ανατολικής Περιφέρειας, αλλά δεν ήταν αρκετό για τους Μπακς. Οι Ράπτορς - ακόμα και χωρίς τους Κάιλ Λόουρι και Γιόνας Βαλαντσιούνας - απλώς είχαν περισσότερες λύσεις στο φινάλε, παίρνοντας μία σπουδαία νίκη με 123-116, με την βασική τους πεντάδα να σημειώνει τους 118 πόντους από τους 123 πόντους της ομάδας!

Ο Γιάννης από την πλευρά του τα άφησε όλα στο παρκέ. Πραγματοποιώντας συγκλονιστική εμφάνιση, σταμάτησε στους 43 πόντους (1 πόντο μακριά από το ρεκόρ καριέρας του, που παραμένει 44 πόντοι) με 13/20 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 8/11 βολές, 18 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο (και 6 λάθη) σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Δεν είχε όμως αρκετές βοήθειες στην 7η 40αρα της καριέρας του, με τον Μάλκολμ Μπρόγκντον να προσθέτει 15 πόντους και τους Κρις Μίντλετον και Έρικ Μπλέντσο από 14 πόντους.

Για τους Ράπτορς, ο Καγουάι Λέοναρντ είχε 30 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 5 κλεψίματα, με τον Πάσκαλ Σιάκαμ να προσθέτει 30 πόντους (ρεκόρ καριέρας), τον Σερτζ Ιμπάκα 25 πόντους και τον Φρεντ ΒανΒλίτ 21 πόντους και 8 ασίστ.

ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ΟΙ ΜΠΑΚΣ, ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΦΙΝΑΛΕ ΟΙ ΡΑΠΤΟΡΣ

Το Μιλγουόκι ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι και επιβάλλοντας το τέμπο του έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενο με 32-27. Η αντίδραση των Ράπτορς δεν άργησε όμως, με τους Καναδούς αρχικά να μειώνουν σε 57-56 στο τέλος της δεύτερης περιόδου, πριν ξεσπάσουν στην τρίτη περίοδο.

Με τους παίκτες τους να... σκοράρουν από παντού, οι Ράπτορς άρχισαν σιγά-σιγά να ξεμακραίνουν στο σκορ και σημειώνοντας 35 πόντους στην τρίτη περίοδο ξέφυγαν με 91-82. Οι Μπακς αντέδρασαν στην τέταρτη περίοδο και με μπροστάρη τον Γιάννη κατάφεραν να ανοίξουν την τέταρτη περίοδο με ένα επιμέρους σκορ 15-4 και να περάσουν μπροστά με 96-95. Αυτό ωστόσο αποδείχθηκε αρκετό για να γυρίσουν τον διακόπτη οι Ράπτορς, οι οποίοι απάντησαν με ένα δικό τους επιμέρους σκορ 15-2 και ξέφυγαν με 110-98 με 5 λεπτά να μένουν για το τέλος του αγώνα, μην κοιτάζοντας πίσω έκτοτε.

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ: Αντετοκούνμπο 43 (13/20 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 8/11 βολές, 18 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο), Μίντλετον 14 (9 ασίστ), Λόπεζ 5, Μπλέντσο 14 (8 ασίστ), Μπρόγκντον 15, Γουίλσον, Ιλιασόβα 3, Χιλ 11, Μπράουν 11, Σνελ

ΤΟΡΟΝΤΟ ΡΑΠΤΟΡΣ: Ιμπάκα 25 (9 ριμπάουντ), Σιάκαμ 30, Λέοναρντ 30 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα), ΒανΒλίτ 21 (8 ασίστ), Γκριν 12 (9 ριμπάουντ), Ανουνόμπι 3, Πάουελ 2, Μονρό, Ράιτ