NBA

Θετικός ο Ντόρσεϊ, ήττα στην παράταση οι Γκρίζλις

AP Photo/Brandon Dill AP PHOTO/BRANDON DILL

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ είχε θετική παρουσία σε ακόμα ένα παιχνίδι των Γκρίζλις, αλλά δεν μπόρεσε να αποτρέψει την ήττα της ομάδας του με 127-129 από τους Μάβερικς στην παράταση.

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ ήταν για ακόμα μια φορά θετικός. Αυτή τη φορά ωστόσο η καλή του παρουσία δεν στάθηκε αρκετή για το Μέμφις, που ηττήθηκε εντός έδρας με 127-129 από τους - χωρίς Ντόντσιτς - Μάβερικς.

Ο ομογενής γκαρντ ήταν γενικά άστοχος, αλλά ακόμα κι έτσι άφησε το σημάδι του στο παιχνίδι, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 15 πόντους με 5/11 τρίποντα, 0/4 δίποντα, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Ο Τρέι Μπερκ με 24 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Σαλά Μεϊρί να προσθέτει 19 πόντους και 9 ριμπάουντ και τους Ντόριαν Φίνεϊ-Σμιθ και Τζάστιν Τζάκσον από 16 πόντους.

Για τους Γκρίζλις, ο Τζάστιν Χόλιντεϊ είχε 30 πόντους και ο Ντελον Ράιτ 20 πόντους, 13 ριμπάουντ και 12 ασίστ.

Όσο για το παιχνίδι, αυτό ήταν η αποθέωση της... κακής άμυνας. Οι δύο ομάδες δεν σκόραραν με ευκολία, απλώς οι άμυνές τους δεν... βλέπονταν, κάτι που βοήθησε ώστε το σκορ να πάει ψηλά.

Στο τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα ο Μεϊρί ήταν αυτός που έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, παρατείνοντας την αγωνία, με τους Μαβς να φτάνουν τελικά στη νίκη, αφού ο Ράιτ έχασε στο φινάλε του έξτρα πεντάλεπτου την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στο Μέμφις.

ΜΕΜΦΙΣ ΓΚΡΙΖΛΙΣ: Ραμπ 14, Καμπόκλο 13 (17 ριμπάουντ), Χόλιντεϊ 30, Ράιτ 20 (13 ριμπάουντ, 12 ασίστ), Ντόρσεϊ 15, Γουάσμπουρν, Πάρσονς 10, Ζέλερ 15, Κάρτερ 10

ΝΤΑΛΑΣ ΜΑΒΕΡΙΚΣ: Νοβίτσκι 2, Πάουελ 15, Τζάκσον 16, Μπράνσον 12 (10 ασίστ0, Λι, Φίνεϊ-Σμιθ 16 (12 ριμπάουντ), Μεϊρί 19, Μπερκ 24, Χάρις 5, Μέικον 12, Μπρόκχοφ 8