NBA

Θάντερ - Σίξερς 127-119: Πολ και Γκαλινάρι καθάρισαν στην παράταση

AP Photo/Sue Ogrocki AP PHOTO/SUE OGROCKI

Οι Θάντερ έδειξαν χαρακτήρα κόντρα στους Σίξερς και με ηγέτες τους Πολ και Γκαλινάρι πήραν μία σπουδαία νίκη με 127-119 στην παράταση.

Επειτα από δύο σερί ήττες, οι Θάντερ βρήκαν τον τρόπο να επιστρέψουν στα θετικά αποτελέσματα. Και το έκαναν με εντυπωσιακό τρόπο, επικρατώντας με 127-119 στην παράταση των Σίξερς, οι οποίοι από την πλευρά τους συνεχίζουν να προβληματίζουν

Οι Σίξερς ήταν αυτοί που έριξαν το πρώτο χτύπημα στον αγώνα, ξεφεύγοντας με 13-24. Αυτή ήταν και η τελευταία φορά στην κανονική διάρκεια του αγώνα που ένας εκ των δύο αντιπάλων ξέφυγε με διψήφια διαφορά. Έκτοτε οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με το παιχνίδι τελικά να οδηγείται στην παράταση, χάρη σε δύο βολές του Τζος Ρίτσαρντσον, ο οποίος ισοφάρισε σε 107-107.

Στο έξτρα πεντάλεπτο αποδείχθηκε ότι οι Θάντερ είχαν περισσότερη ενέργεια. Με τους Ντανίλο Γκαλινάρι και Κρις Πολ λοιπόν να σκοράρουν συνεχώς, ξέφυγαν με 121-111 με 1 λεπτό να μένει για το φινάλε, "καθαρίζοντας" το παιχνίδι για να πάρουν μία σημαντική νίκη.

Ο Γκαλινάρι με 28 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Πολ να προσθέτει 27 πόντους, τον Σάι Γκίλγκεους-Αλεξάντερ 24 πόντους και τον Τεράνς Φέργκιουσον 19 πόντους.

Για τους Σίξερς, ο Τζοέλ Εμπίντ είχε 31 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Ρίτσαρντσον 28 πόντους και ο Τομπάιας Χάρις 21 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 24-29, 54-49, 80-83, 107-107, 127-119

ΘΑΝΤΕΡ: Γκαλινάρι 28 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Άνταμς 7 (7 ριμπάουντ), Πολ 27 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Φέργκιουσον 19 (5), Γκίλγκεους-Αλεξάντερ 24 (1), Νοέλ 6 (7 ριμπάουντ), Μουσκάλα, Μπάζλεϊ 5, Ναντέρ 3, Σρούντερ 8 (3/9 σουτ)

ΣΙΞΕΡΣ: Χόρφορντ 12 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Χάρις 21 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Εμπίντ 31 (4 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Σίμονς 16 (11 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ρίτσαρντσον 28 (3), Σκοτ 3 (1), Θάιμπουλ, Ένις 2, Νέτο 3 (1), Κορκμάζ 3 (1/7 σουτ, 1 τρίποντο)