NBA

Θάντερ - Ρόκετς 104-100: Οκλαχόμα Σίτι από ατσάλι και 3-3!

AP Photo/Mark J. Terrill AP PHOTO/MARK J. TERRILL

Οι Θάντερ έδειξαν - ξανά - χαρακτήρα κόντρα στους Ρόκετς και έπειτα από ένα σκληρό παιχνίδι πήραν τη νίκη με 104-100, ισοφαρίζοντας σε 3-3 την σειρά.

Οι Θάντερ είναι ακόμα εδώ. Η Οκλαχόμα Σίτι έδειξε ξανά από τι μέταλλο είναι φτιαγμένη, επιβλήθηκε με 104-100 των Ρόκετς και ισοφάρισε σε 3-3 την σειρά, οδηγώντας την σε Game 7.

Σε ένα παιχνίδι που καμία ομάδα δεν κατάφερε ποτέ να ξεφύγει με διψήφια διαφορά - αν και οι Ρόκετς έφτασαν κοντά σε αυτό όταν προηγήθηκαν με 54-63 στην τρίτη περίοδο - οι Θάντερ απέδειξαν για ακόμα μία φορά ότι είναι μία από τις καλύτερες ομάδες στο ΝΒΑ στα τελευταία λεπτά ενός αγώνα.

Η Οκλαχόμα Σίτι έδειξε την ψυχραιμία που έπρεπε στο φινάλε, έβγαλε τις άμυνες που έπρεπε και είδε τον Κρις Πολ να ευστοχεί σε δύο κρίσιμες βολές για το 102-100 έπειτα από φάουλ που κέρδισε από τον Ρόμπερτ Κόβινγκτον - ένα φάουλ που έκαναν challenge οι Ρόκετς χωρίς επιτυχία. Στην τελευταία άμυνα του αγώνα υποχρέωσαν σε λάθος τον Ράσελ Γουέστμπρουκ και στο τέλος ο Ντανίλο Γκαλινάρι ευστόχησε σε δύο ακόμα βολές, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Ο Κρις Πολ με 28 πόντους ήταν ο κορυφαίος των Θάντερ, με τον Γκαλινάρι να προσθέτει 25 πόντους και τον Λούγκουετζ Ντορτ 13 πόντους.

Για τους Ρόκετς, ο Τζέιμς Χάρντεν είχε 32 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ο Κόβινγκτον 18 πόντους και ο Γουέστμπρουκ 17 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-25, 48-51, 77-75, 104-100

ΘΑΝΤΕΡ: Γκαλινάρι 25 (4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Άνταμς 6 (14 ριμπάουντ), Πολ 28 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γκίλγκεους-Αλεξάντερ 10 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Ντορτ 13 (2), Φέργκιουσον, Μπάσλεϊ 8 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Νόελ 2, Σρούντερ 12 (5/16 σουτ, 8 ριμπάουντ)

ΡΟΚΕΤΣ: Τάκερ 9 (3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Κόβινγκτον 18 (4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα), Γουέστμπρουκ 17 (1 τρίποντο, 7 λάθη), Γκόρντον 9 (3/12 σουτ, 1/6 τρίποντα, 6 ασίστ), Χάρντεν 32 (3/11 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 λάθη), Γκριν 3 (1/5 τρίποντα), Μάκλεμορ, Χάουζ 12 (2), Ρίβερς