NBA

Θάντερ - Μπακς 119-121: Ασταμάτητος ο Γιάννης!

AP Photo/Sue Ogrocki AP PHOTO/SUE OGROCKI

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να σημειώνει την 5η συνεχόμενη 30αρα του, οι Μπακς άλωσαν την Οκλαχόμα Σιτι, επικρατώντας με 121-119 των Θάντερ. Τραυματίστηκε ο Μίντλετον.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο φώναξε πάλι "παρών" για τους Μπακς. Τα υπόλοιπα απλώς... ακολούθησαν, με το Μιλγουόκι να παίρνει τη νίκη με 121-119 μέσα στην Οκλαχόμα Σιτι, βελτιώνοντας το ρεκόρ του στο 7-3 έπειτα από 10 αγώνες.

Ο Γιάννης ήταν πάλι αυτός που έδειξε τον δρόμο. Αν και ξεκίνησε άσχημα το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, κάτι που τον εκνεύρισε με αποτέλεσμα να σκίσει την φανέλα του και να σπάσει μία πινακίδα, στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ασταμάτητος, σημειώνοντας 24 πόντους σε αυτό το διάστημα, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 35 πόντους, με 11/16 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 7/9 βολές, 16 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο σε 36 λεπτά συμμετοχής!

Από κοντά τον ακολούθησε σε απόδοση ο Έρικ Μπλέντσο με 25 πόντους και 9 ασίστ, με τον Μπρουκ Λόπεζ να ακολουθεί με 15 πόντους, σε μία βραδιά που οι Μπακς είδαν τον Κρις Μίντλετον να τραυματίζεται στον μηρό και να αποχωρεί.

Για τους Θάντερ, Ντένις Σρούντερ είχε 25 πόντους, ο Σάι Γκίλγκεους-Αλεξάντερ 22 πόντους και ο Κρις Πολ 17 πόντους.

Όσον αφορά στο παιχνίδι, αυτό ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι από την αρχή, με τους Θάντερ να καταφέρνουν να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 56-50, αλλά τους Μπακς να απαντούν στην τρίτη περίοδο με ένα επιμέρους σκορ 37-24 και να ξεφεύγουν με 7 πόντους (80-87).

Στην τέταρτη περίοδο οι Μπακς ξέσπασαν και ξέφυγαν με 87-100, δείχνοντας να ελέγχουν το παιχνίδι. Οι Θάντερ όμως δεν τα παράτησαν και με αντεπίθεση διαρκείας ισοφάρισαν σε 114-114 με 33 δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος του αγώνα! Ένα τρίποντο του Λόπεζ όμως στην επόμενη φάση, το οποίο ακολούθησαν ένα άστοχο τρίποντο του Γκαλινάρι και 2 βολές του Τζορτζ Χιλ στην συνέχεια διασφάλισαν τη νίκη των Μπακς.

Τα δωδεκάλεπτα: 24-21, 56-50, 80-87, 119-121

ΘΑΝΤΕΡ: Γκαλινάρι 14 (2/10 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Νόελ 14 (6 ασίστ), Γκίλγκεους-Αλεξάντερ 22 (4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Πολ 17 (3), Φέργκιουσον 5 (1), Μουσκάλα 12 (4), Μπάζλεϊ, Σρούντερ 25 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ντιαλό 10

ΜΠΑΚΣ: Μίντλετον 10, Αντετοκούνμπο 35 (13/19 σουτ, 2 τρίποντα, 16 ριμπάουντ, 7 λάθη), Μ. Λόπεζ 15 (3), Μάθιους 6 (2), Μπλέντσο 25 (3 τρίποντα, 9 ασίστ), Ιλιάσοβα 4, Ρ. Λόπεζ, Μπράουν 12 (1), ΝτιΒιντσέντζο 2, Κόναγκτον 4, Χιλ 8