NBA

Τεράστιος Ίρβινγκ οδηγεί τους Σέλτικς

AP Photo/Winslow Townson AP PHOTO/WINSLOW TOWNSON

Με τον Καϊρί Ίρβινγκ να κάνει για ακόμα ένα βράδυ τρομερά πράγματα, οι Σέλτικς επιβλήθηκαν με 122-116 των Γκρίζλις.

Ο Καϊρί Ίρβινγκ έχει... γυρίσει τον διακόπτη και οδηγεί τους Σέλτικς! Ο All Star γκαρντ καθάρισε ακόμα ένα παιχνίδι για τους Κέλτες, οδηγώντας τους στη νίκη με 122-116 επί των Γκρίζλις μέσα στην Βοστώνη.

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα, οι Σέλτικς ξέφυγαν με 35-24 στην πρώτη περίοδο, μόνο και μόνο για να δουν τους Γκρίζλις να απαντούν με το ίδιο νόμισμα στην δεύτερη περίοδο, με το Μέμφις να κλείνει το πρώτο ημίχρονο προηγούμενο με 62-58. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και έτσι θα εξελισσόταν.

Στην τρίτη περίοδο οι Σέλτικς πήραν εκ νέου το πάνω χέρι και πέρασαν μπροστά με 96-91, ωστόσο το παιχνίδι είχε δρόμο ακόμα, με τους Γκρίζλις να είναι πάντα σε απόσταση 3-5 πόντων. Τότε όμως ήταν που ο Ίρβινγκ πήρε πάλι την κατάσταση στα χέρια του και με ένα τρίποντο έκανε το σκορ 118-110 με 80 δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος, "κλειδώνοντας" τη νίκη των Σέλτικς.

Με αυτό το τρίποντο ο Ίρβινγκ ολοκλήρωσε ιδανικά μία ονειρεμένη εμφάνιση, αφού τελείωσε τον αγώνα με 38 πόντους, 7 ριμπάουντ και 11 ασίστ. Από κοντά τον ακολούθησε ο Μάρκους Σμαρτ με 20 πόντους, με τον Αλ Χόρφορντ να προσθέτει 18 πόντους.

Για τους Γκρίζλις, ο Μάικ Κόνλεϊ είχε 26 πόντους και ο Τζάρεν Τζάκσον 23 πόντους, ωστόσο την ίδια ώρα ο Μαρκ Γκασόλ έμεινε στους 4 πόντους με 1/10 σουτ, 11 ριμπάουντ και 12 ασίστ.

ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ: Μόρις 8, Τέιτουμ 2 (0/6 σουτ, 2/2 βολές), Χόρφορντ 18, Ίρβινγκ 38 (7 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Σμαρτ 20, Γιαμπουσέλ, Τάις, Χέιγουροντ8, Μπέινς 6 (12 ριμπάουντ), Ροζίερ 10, Μπράουν 12

ΜΕΜΦΙΣ ΓΚΡΙΖΛΙΣ: Τζάκσον 23, Χόλιντεϊ 14, Γκασόλ 4 (1/10 σουτ, 11 ριμπάουντ, 12 ασίστ), Κόνλεϊ 26, Τεμπλ 8, Γκριν 12, Κάσπι 12, Νοά 2, Μακ 15, Κάρτερ