NBA

Τεράστια νίκη των Θάντερ σε ματς-θρίλερ κόντρα στους Τζαζ!

AP Photo/Tyler Kaufman AP PHOTO/TYLER KAUFMAN

Οι Θάντερ και οι Τζαζ πρόσφεραν στον κόσμο έναν από τους αγώνες της χρονιάς, με την Οκλαχόμα Σίτι να παίρνει τελικά τη νίκη με 148-147 έπειτα από 2 παρατάσεις χάρη σε καλάθι του Τζορτζ!

Σε έναν αγώνα που κάποια στιγμή έδινε την εντύπωση ότι δεν θα τελειώσει ποτέ, οι Θάντερ πήραν μία σπουδαία νίκη με 148-147 επί των Τζαζ έπειτα από 2 παρατάσεις, χάρη σε ένα floater του Πολ Τζορτζ μπροστά στον Ρούντι Γκομπέρ με 8 δέκατα του δευτερολέπτου να μένουν για το φινάλε!

Η αλήθεια βέβαια είναι πως θα ήταν άδικο να σταθεί κάποιος μόνο στην τύχη. Κι αυτό γιατί οι Τζαζ είχαν τρεις ευκαιρίες να πάρουν τη νίκη: Στο τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα (με το σκορ στο 129-129) και στο τέλος της πρώτης παράτασης (με το σκορ στο 139-139) με τον Ντόνοβαν Μίτσελ και στο τέλος της δεύτερης παράτασης με τρίποντο του Κάιλ Κόρβερ.

Την πρώτη φορά ωστόσο το σουτ του Μίτσελ κόπηκε από τον Τζεράμι Γκραντ και τις άλλες δύο οι παίκτες των Τζαζ αστόχησαν, με τους Θάντερ - που αγωνίστηκαν στην δεύτερη παράταση χωρίς τον Ράσελ Γουέστμπρουκ αφού είχε αποβληθεί με 6 φάουλ - να δίνουν στο τέλος την μπάλα στα χέρια του Τζορτζ και να δικαιώνονται.

Ο Τζορτζ με 45 πόντους, 9 ριμπάουντ και 7 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Γουέστμπρουκ να προσθέτει 43 πόντους, 15 ριμπάουντ και 8 ασίστ, τον Γκραντ 18 πόντους και τον Στίβεν Άνταμς 16 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Για τους Τζαζ, ο Ντόνοβαν Μίτσελ είχε 38 πόντυς, ο Γκομπέρ 26 πόντους και 16 ριμπάουντ, ο Ντέρικ Φέιβορς 24 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο Τζο Κράουντερ 20 πόντους.

ΟΚΛΑΧΟΜΑ ΣΙΤΙ ΘΑΝΤΕΡ: Τζορτζ 45 (9 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Γκραντ 18, Άνταμς 16 (10 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα), Γουέστμπρουκ 43 (15 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Φέργκιουσον 12, Νοέλ 2, Μόρις, Ναντέρ 3, Σρόντερ 9, Μπάρτον

ΓΙΟΥΤΑ ΤΖΑΖ: Φέιβορς 24 (11 ριμπάουντ), Ίνγκλες 15 (5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Γκομπέρ 26 (16 ριμπάουντ), Ρούμπιο 14, Μίτσελ 38, Κράουντερ 20 (8 ριμπάουντ), Σεφολόσα, Ο'Νιλ 2, Νέτο 2, Κόρβερ 6