NBA

Τα βρήκαν σκούρα οι Νάγκετς κόντρα στους Γουίζαρντς

AP Photo/David Zalubowski AP PHOTO/DAVID ZALUBOWSKI

Οι Νάγκετς τα χρειάστηκαν κόντρα στους Γουίζαρντς στην Γουάσινγκτον, αλλά στο τέλος βρήκαν τον τρόπο να πάρουν μία δύσκολη νίκη με 113-108.

Οι Νάγκετς τα βρήκαν σκούρα κόντρα στους Γουίζαρντς στην Γουάσινγκτον. Είδαν το +14 να γίνεται -10 μέσα σε λίγα λεπτά. Στο τέλος ωστόσο βρήκαν τον τρόπο να πάρουν τη νίκη με 113-108 και να βελτιώσουν το ρεκόρ τους σε 48-22.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στην αρχή, με το Ντένβερ να κλείνει την πρώτη περίοδο προηγούμενο με 33-30. Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι μάλιστα βρήκε τον τρόπο να ξεφύγει με 61-51, πηγαίνοντας τελικά στο ημίχρονο προηγούμενοι με 61-53.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου το Ντένβερ ξέφυγε με 67-53. Οι Γουίζαρντς όμως αντέδρασαν με ένα επιμέρους σκορ 32-8 για να περάσουν μπροστά με 85-75, πριν το Ντένβερ απαντήσει με ένα σερί 10-0 για να ισοφαρίσει σε 85-85. Κάπως έτσι, η τέταρτη περίοδος εξελίχθηκε σε κανονικό ντέρμπι και τελικά κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Τότε ήταν που με το σκορ στο 111-108 ο Γκάρι Χάρις αστόχησε σε δύο βολές, αλλά πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και κέρδισε νέο φάουλ, ευστοχώντας στην συνέχεια στις 2 βολές που κλήθηκε να εκτελέσει, διαμορφώνοντας το τελικό 113-108.

Οι Νίκολα Γιόκιτς, Πολ Μίλσαπ, Τζαμάλ Μάρεϊ. Γκάρι Χάρις και Τόνι Κρεγκ είχαν από 15 πόντους για τους νικητές - που είδαν 8 από τους 9 παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων.

Για τους Γουίζαρντς, ο Μπράντλεϊ Μπιλ είχε 25 πόντους, ο Τόμας Μπράιαντ 22 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Μπόμπι Πόρτις 18 πόντους και 8 ριμπάουντ.

ΓΟΥΑΣΙΝΓΚΤΟΝ ΓΟΥΙΖΑΡΝΤΣ: Πόρτις 18 (8 ριμπάουντ), Μπράυν 13, Μπράιαντ 22 (8 ριμπάουντ), Μπιλ 25 (8 ασίστ), Σατοράνσκι 16 (10 ασίστ), Πάρκερ 6 (8 ριμπάουντ), Τζόνσον 3, Γκριν 5, Ραντλ

ΝΤΕΝΒΕΡ ΝΑΓΚΕΤΣ: Μίλσαπ 15, Γιόκιτς 15 (11 ασίστ), Μάρεϊ 15, Μπάρτον 13, Χάρις 15, Πλάμλι 4 (11 ριμπάουντ), Κρεγκ 15, Μόρις 11, Μπίσλεϊ 10