NBA

"Σβηστή" νίκη των Νάγκετς κόντρα στους Νικς

AP Photo/David Zalubowski AP PHOTO/DAVID ZALUBOWSKI

Οι Νάγκετς ξεπέρσαν το εμπόδιο των Νικς και της... βαρεμάρας τους, πήραν μία εύκολη νίκη με 111-93 και "έπιασαν" ξανά τους Γουόριορς στην κορυφή της Δύσης.

Οι Νάγκετς συνεχίζουν να παλεύουν για την 1η θέση της Δύσης. Το Ντένβερ έκανε τα... απαραίτητα κόντρα στους Νικς στη Νέα Υόρκη, πήρε τη νίκη με 111-93 και έπιασε εκ νέου τους Γουόριορς στην κορυφή της Δύσης με ρεκόρ 49-22.

Το Ντένβερ ήταν καταιγιστικό για ένα ημίχρονο κόντρα στους Νικς, εξασφαλίζοντας την... ηρεμία του στο υπόλοιπο του αγώνα. Οι Νάγκετς ξέφυγαν με 37-18 στην πρώτη περίοδο και 56-42 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και δεν κοίταξαν ξανά πίσω, πανηγυρίζοντας μία δίκαιη νίκη.

Ο Νίκολα Γιόκιτς με 21 πόντους και 17 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, που είχαν 6 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Τζαμάλ Μάρεϊ να προσθέτει 18 πόντους και τον Γκάρι Χάρις 14 πόντους.

Για τους Νικς, ο Εμάνουελ Μούντιε είχε 21 πόντους, ο Κέβιν Νοξ 19 πόντους και ο Μίτσελ Ρόμπινσον 16 πόντους και 10 ριμπάουντ.

ΝΙΟΥ ΓΙΟΡΚ ΝΙΚΣ: Χεζόνια 7, Νοξ 19, Τζόρνταν 7 (11 ριμπάουντ), Μούντιε 21 (7 ριμπάουντ), Ντότσον 6, Έλενσον 3, Κορνέ, Τόμας 3, Ρόμπινσον 16 (10 ριμπάουντ), Εντιλικίνα 5, Τζένκινς 3, Άλεν 3

ΝΤΕΝΒΕΡ ΝΑΓΚΕΤΣ: Μίλσαπ 8 (9 ριμπάουντ), Γιόκιτς 21 (17 ριμπάουντ), Μάρεϊ 18, Μπάρτον 12 (8 ριμπάουντ), Χάρις 14, Ερνανγκόμεζ, Βάντερμπιλτ, Λάιλς, Πλάμλι 11 (9 ριμπάουντ), Κρεγκ 6, Μόρις 13, Μπίσλεϊ 8