NBA

Στα playoffs οι Κλίπερς!

AP Photo/Marcio Jose Sanchez AP PHOTO/MARCIO JOSE SANCHEZ

Ασταμάτητοι οι Κλίπερς, νίκησαν με 122-111 τους Γουλβς και προκρίθηκαν στα playoffs. Τεράστια νίκη των Μάτζικ στο Μαϊάμι, νέα νίκη για Χοκς.

Οι Κλίπερς έγιναν η 5η ομάδα της Δυτικής Περιφέρειας που εξασφάλισε και μαθηματικά την είσοδό της στα playoffs. Η ομάδα του Ντοκ Ρίβερς έδειξε χαρακτήρα στη Μινεσότα, επιβλήθηκε πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ με 122-111 των Γουλβς και βελτίωσε το ρεκόρ της στο 45-30.

Οι Κλίπερς έδειξαν από νωρίς τις προθέσεις τους, ξεφεύγοντας με 42-23 στην πρώτη περίοδο. Στηριζόμενοι στο αρχικό +19, έκαναν τα... απαραίτητα μέχρι το τέλος, φτάνοντας σε μία ακόμα νίκη.

Ο Ντανίλο Γκαλινάρι με 25 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Λου Γουίλιαμς να προσθέτει 20 πόντους και τον Μοντρέζλ Χάρελ 18 πόντους.

Για τους Γουλβς, ο Καρλ-Άντονι Τάουνς είχε 24 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Άντριου Γουίγκινς 22 πόντους και ο Ντάριο Σάριτς 18 πόντους.

ΜΙΝΕΣΟΤΑ ΤΙΜΠΕΡΓΟΥΛΒΣ: Σάριτς 18, Γουίγκινς 22, Τάουνς 24 (13 ριμπάουντ), Τζόουνς 13 (8 ασίστ), Οκότζι 9, Τόλιβερ, Μπάτες-Ντιόπ 7, Τζενγκ 4, Μπέιλες 9, Τέρελ, Γουίλιαμς, Ρέινολντς 5

Λ.Α ΚΛΙΠΕΡΣ: Γκαλινάρι 25 (10 ριμπάουντ), Ζούμπατς 8, Μπέβερλι 11, Γκίγκλεους-Αλεξάντερ 10, Τεμπλ 15, Γκριν 5, Χάρελ 18, Μότλεϊ, Τσάντλερ 6, Γουίλιαμς 20, Γουάλας 4, Θόρνγουελ, Ρόμπινσον

ΧΙΤ - ΜΑΤΖΙΚ 99-104: Βλέπουν playoffs στο Ορλάντο!

Σε έναν από τους κρισιμότερους αγώνες της σεζόν, αφού οι δύο ομάδες παλεύουν για την 8η θέση στην Ανατολή, οι Μάτζικ έδειξαν χαρακτήρα στο Μαϊάμι και νίκησαν με 104-99, ανατρέποντας διαφορά 17 πόντων! Οι Χιτ στο πρώτο ημίχρονο ήταν ανώτεροι, κλείνοντας τελικά την δεύτερη περίοδο προηγούμενοι με 51-42. Η 35λεπτη διακοπή ωστόσο στο ημίχρονο - λόγω της απόσυρσης της φανέλας του Κρις Μπος - τους αποσυντόνισε, με το Ορλάντο να φέρνει τούμπα το ματς και να παίρνει μία τεράστια νίκη.

Με αυτή τη νίκη το Ορλάντο βελτίωσε το ρεκόρ του στο 37-38 και ανέβηκε στην 8η θέση της Ανατολής, ρίχνοντας από εκεί το Μαϊάμι, που έχει ρεκόρ 36-38. Το σημαντικότερο ωστόσο είναι ότι πλέον έχει πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας, αφού φέτος νίκησε τους 3 από τους 4 αγώνες που έδωσαν οι δύο ομάδες.

Ο Νίκολα Βούτσεβιτς με 24 πόντους και 16 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Τζόναθαν Άιζακ να προσθέτει 19 πόντους και τον Ντι Τζέι Όγκαστιν 14 πόντους.

Για τους Χιτ, ο Ντιόν Γουέιτερς είχε 26 πόντους, ο Ντουέιν Γουέιντ 22 πόντους και ο Τζος Ρίτσαρντσον 17 πόντους.

ΜΑΪΑΜΙ ΧΙΤ: Ολίνικ 4, Τζόουνς 9 (7 ριμπάουντ), Αντεμπάγιο 9 (11 ριμπάουντ), Γουέιτερς 26, Ρίτσαρντσον 17 (6 ασίστ), Τζόνσον, Γουάιτσαϊντ 10, Ντράγκιτς 2, Γουέιντ 22

ΟΡΛΑΝΤΟ ΜΑΤΖΙΚ: Γκόρντον 14 (10 ριμπάουντ), Άιζακ 19, Βούτσεβιτς 24 (16 ριμπάουντ), Όγκαστιν 17, Φουρνιέ 11, Ιγούντου, Μπιρτς 6, Κάρτερ-Γουίλιαμς 3, Ρος 10

ΠΕΛΙΚΑΝΣ - ΧΟΚΣ 120-130: Απτόητη η Ατλάντα

Οι Χοκς συνέχισαν την ανοδική τους πορεία, παίρνοντας ακόμα μία νίκη. Τελευταίο "θύμα" τους οι Πέλικανς, τους οποίους υπέταξαν με 130-120 μέσα στη Νέα Ορλεάνη, σε ένα παιχνίδι που η άμυνα πήρε... απουσία για ακόμα μία φορά.

Ο Τρε Γιανγκ με 33 πόντους και 12 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Ντεγουέιν Ντέντμον και τον ΝτιΆντρε Μπέμπρι να προσθέτουν από 18 πόντους.

Για τους Πέλικανς, ο Τζούλιους Ραντλ είχε 24 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Κρίστιαν Γουντ 23 πόντους και ο Φρανκ Τζάκσον 20 πόντους, με τον τελευταίο ωστόσο να αποχωρεί με διάσειση από το παρκέ στα μέσα της τρίτης περιόδου.

ΝΙΟΥ ΟΡΛΙΝΣ ΠΕΛΙΚΑΝΣ: Ντιαλό 5, Ραντλ 24 (9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πέιτον 11 (9 ασίστ), Τζάκσον 20, Γουίλιαμς 8, Γουντ 23 (9 ριμπάουντ), Τζόνσον 8, Μίλερ 9, Οκαφόρ, Κλαρκ 12

ΑΤΛΑΝΤΑ ΧΟΚΣ: Κόλινς 12 (7 ριμπάουντ), Πρινς 9, Ντέντμον 18 (9 ριμπάουντ), Γιανγκ 33 (12 ασίστ), Χέρτερ 8, Μπέμπρι 18, Κάρτερ 12, Ντέιβις 2, Λεν 13 (7 ριμπάουντ), Άνταμς, Άντερσον 3, Μπέιζμορ 2