NBA

Σπουδαία ανατροπή και νίκη των Σίξερς επί των Σπερς

AP Photo/Matt Slocum AP PHOTO/MATT SLOCUM

Οι Σίξερς γύρισαν ένα χαμένο παιχνίδι κόντρα στους Σπερς, επιστρέφοντας από το -8 στα τελευταία τρία λεπτά του αγώνα για να πάρουν τη νίκη με 122-120!

Οι Σίξερς βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο κόντρα στους Σπερς όταν ο Μάρκο Μπελινέλι με ένα τρελό τρίποντο έκανε το σκορ 112-120 με σχεδόν 2.5 λεπτά να μένουν για το τέλος. Εκεί όμως που όλα έδειχναν ότι θα γνωρίσουν μία εντός έδρας ήττα, έφεραν τούμπα το παιχνίδι και πήραν μία απίστευτη νίκη με 122-120!

Σε ένα παιχνίδι με όλα τα στοιχεία του θρίλερ, η Φιλαντέλφεια έτρεξε ένα σερί 10-0 στα τελευταία 2.5 λεπτά του αγώνα, δείχνοντας χαρακτήρα κόντρα στους Σπερς. Σε αυτό το διάστημα, οι Σίξερς ευστόχησαν δύο φορές σε τρίποντο και φάουλ! Την πρώτη φορά με τον Λάντρι Σάμετ, ο οποίος αστόχησε στην συμπληρωματική βολή και την δεύτερη ο Τζέι Τζέι Ρέντικ, ο οποίος με τετράποντο έκανε το σκορ 121-120!

Ακολούθησαν μαζεμένα λάθη των δύο ομάδων, για να έρθει στην συνέχεια ο Γουίλσον Τσάντλερ να κάνει μία τάπα στον ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν με 7 δευτερόλεπτα να μένουν για το φινάλε, με τον Κόρεϊ Μπρούερ να κάνει στην συνέχεια το σκορ 122-120 με 1 δευτερόλεπτα να μένει για το τέλος. Οι Σπερς δεν εκδήλωσαν ποτέ την τελευταία τους επίθεση.

Ο Τζοέλ Εμπίντ με 33 πόντους και 19 ριμπάουντ ήταν ο ηγέτης των Σίξερς - σημειώνοντας κάποια στιγμή στην 4η περίοδο 16 σερί πόντους! - με τον Μπεν Σίμονς να προσθέτει 21 πόντους, 10 ριμπάουντ και 15 ασίστ και τον Ρέντικ 19 πόντους.

Για τους Σπερς, ο ΝτεΡόζαν είχε 26 πόντους και οι Ρούντι Γκέι και Πάτι Μιλς από 17 πόντους, ενώ ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ έμεινε στους 13 πόντους.

ΦΙΛΑΝΤΕΛΦΕΙΑ 76ΕΡΣ: Τσάντλερ 6, Εμπίντ 33 (19 ριμπάουντ), Σίμονς 21 (10 ριμπάουντ, 15 ασίστ), Ρέντικ 19 (6/13 τρίποντα), Μπόλντεν 7, Μουσκάλα 3, Σάμετ 14, ΜακΚόνελ 10

ΣΑΝ ΑΝΤΟΝΙΟ ΣΠΕΡΣ: Γκέι 17, Όλντριτζ 13, Γουάιτ 15, Φορμπς 14, ΝτεΡόζαν 26 (9 ριμπάουντ), Κάνινγκχαμ, Πετλ 2, Μιλς 17, Μπελινέλι 16