NBA

Σπερς - Μπακς 126-104: Μπλόκο σε Γιάννη Αντετοκούνμπο και Μιλγουόκι

AP Photo/Eric Gay AP PHOTO/ERIC GAY

Ανώτεροι οι Σπερς, συνέτριψαν με 126-104 τους Μπακς ευστοχώντας σε 19 τρίποντα. Σε μέτρια βραδιά ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, αλλά άγγιξε το triple-double.

Πριν δύο ημέρες οι Σπερς δυσκόλεψαν πολύ τους Μπακς πριν λυγίσουν στο Μιλγουόκι ( 127-118). Στον δεύτερο αγώνα των δύο ομάδων τα δεδομένα άλλαξαν, με το Σαν Αντόνιο να εκμεταλλεύεται την έδρα του και την εξαιρετική βραδιά του (αφού τελείωσε τον αγώνα με 19/35 τρίποντα), συντρίβοντας το Μιλγουόκι με 126-104.

Τα "Σπιρούνια" πήραν το πάνω χέρι στην δεύτερη περίοδο, όταν προηγήθηκαν ακόμα και με 18 πόντους, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενα με 65-52. Οι Μπακς θέλησαν να αντιδράσουν στο δεύτερο ημίχρονο και κατέβασαν την διαφορά μέχρι τους 6 πόντους στην τρίτη περίοδο. Δεν μπόρεσαν όμως να φανούν περισσότερο ανταγωνιστικοί, με αποτέλεσμα να έρθει η κατάρρευση στην τέταρτη περίοδο.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν καλά κλεισμένος αυτή τη φορά, αλλά ακόμα κι έτσι κόντεψε να κάνει triple-double, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 24 πόντους με 10/17 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 12 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 κόψιμο σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Για τους Σπερς, που είχαν 7 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν είχε 25 πόντους, ο Πάτι Μιλς 21 πόντους και οι ΛαΜάρκους Όλντριτζ και Ρούντι Γκέι από 17 πόντους.

Για τους Μπακς, ο Ντόντε ΝτιΒιντσέντζο είχε 16 πόντους και οι Κρις Μίντλετον και Τζορτζ Χιλ από 15 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-22, 65-52, 91-81, 126-104

ΣΠΕΡΣ: Λάιλς 6 (2/11 σουτ, 2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Όλντριτζ 17 (2), Μάρεϊ 13 (3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), ΝτεΡόζαν 25 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Φορμπς 6 (1), Μέτου 2, Γκέι 17 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Κάρολ, Πετλ 2, Γουάιτ 9 (1), Μιλς 21 (6), Γουόκερ 8 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ)

ΜΠΑΚΣ: Γ. Αντετοκούνμπο 24 (12 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μίντλετον 15 (5/16 σουτ, 1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μ. Λόπεζ 8 (2), Μπλέντσο 8 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Μάθιους 12 (4), Γουίλσον, Ιλιασόβα 3 (1), Θ. Αντετοκούνμπο, Ρ. Λόπεζ 2 (1/6 σουτ, 7 ριμπάουντ), Χιλ 15 (3), Μπράουν, ΝτιΒιντσέντζο 16 (2), Κόρβερ 1