NBA

Σπερς - Μάβερικς 103-109: Καθάρισε ο "τριπλός" Ντόντσιτς

AP Photo/Eric Gay AP PHOTO/ERIC GAY

Με τον Λούκα Ντόντσιτς να κάνει ένα ακόμα triple-double, οι Μάβερικς επιβλήθηκαν με 109-103 των Σπερς μέσα στο Σαν Αντόνιο.

Ο Λούκα Ντόντσιτς συνεχίζει να οδηγεί τους Μάβερικς. Ο Σλοβένος πήρε από το χέρι το Ντάλας για ακόμα μία φορά, οδηγώντας το στη νίκη μέσα στο Σαν Αντόνιο με 109-103 επί των Σπερς.

Οι Μαβς είχαν τον έλεγχο του αγώνα από την αρχή, ξεφεύγοντας με 20-36 στην πρώτη περίοδο, ενώ έφτασαν να προηγούνται ακόμα και με 17 πόντους διαφορά. Στην τέταρτη περίοδο όμως οι Σπερς απάντησαν και με αντεπίθεση διαρκείας πέρασαν μπροστά με 90-89. Το Ντάλας όμως είχε την απάντηση.

Με το παιχνίδι να πηγαίνει στον πόντο, οι Μαβς ξέσπασαν την κατάλληλη στιγμή και μέσα σε 2 λεπτά έτρεξαν ένα σερί 12-0 για να ξεφύγουν με 96-108, με τον Ντόντσιτς να μοιράζει τρεις ασίστ σε εκείνο το διάστημα και να σημειώνει το τρίποντο που ολοκλήρωσε το σερί, σφραγίζοντας τη νίκη της ομάδας του.

Ο Σλοβένος ολοκλήρωσε τελικά τον αγώνα με 26 πόντους, 10 ριμπάουντ και 14 ασίστ, σε ένα ακόμα σόου. Ο Κρίσταπς Πορζίνγκις με 28 πόντους και 12 ριμπάουντ τον ακολούθησε σε απόδοση, με τον Τιμ Χάρτναγουεϊ να προσθέτει 17 πόντους.

Για τους Σπερς, που παρατάχθηκαν χωρίς τον ΛαΜάρκους Όλντριτζ, ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν είχε 27 πόντους, ο Μάρκο Μπελινέλι 14 πόντους και ο Λόνι Γουόκερ 12 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 20-36, 49-59, 77-88, 103-109

ΣΠΕΡΣ: ΝτεΡόζαν 27 (8 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Λάιλς 6 (1 τρίποντο, 9 ασίστ), Μάρεϊ 8 (3/13 σουτ, 8 ριμπάουντ), Φορμπς 10 (2), Γουόκερ 12 (2), Γκέι 4 (2/9 σουτ, 5 ριμπάουντ), Πελτλ 5, Μιλς 8 (3/11 σουτ, 2 τρίποντα), Γουάιτ 9 (7 ριμπάουντ), Μπελινέλι 14 (4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ)

ΜΑΒΕΡΙΚΣ: Πορζίνγκις 28 (4 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Φίνεϊ-Σμιθ 14 (2), Κάρι 7 (2), Χάρνταγουεϊ 17 (3), Ντόντσιτς 26 (3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 7 λάθη), Κλέμπερ 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Κιντ-Γκίλχριστ, Μπαρέα 5 (1), Ράιτ 3 (1), Λι