NBA

Σούπερ Ντόρσεϊ, εκτέλεσε τους Θάντερ!

AP Photo/Brandon Dill AP PHOTO/BRANDON DILL

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση κόντρα στους Θάντερ, οδηγώντας τους Γκρίζλις στη νίκη με 115-103.

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ διανύει τις πιο παραγωγικές του μέρες στο ΝΒΑ. Ο ομογενής γκαρντ άρπαξε ακόμα μία ευκαιρία από τα μαλλιά, οδηγώντας τους Γκρίζλις στη νίκη με 115-103 επί των απογοητευτικών Θάντερ, που πλέον μετράνε 5 ήττες στα τελευταία 6 παιχνίδια τους.

Ο Ντόρσεϊ ξεκίνησε ξανά στην βασική πεντάδα των Γκρίζλις και ήταν εξαιρετικός, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 21 πόντους με 4/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/7 βολές. 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 39 λεπτά συμμετοχής!

Ο Μπρούνο Καμπόκλο με 24 πόντους και 11 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Γιόνας Βαλαντσιούνας να προσθέτει 18 πόντους και 14 ριμπάουντ και τον Ντελόν Ράιτ 18 πόντους και 13 ασίστ.

Για τους Θάντερ, ο Πολ Τζορτζ είχε 30 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Ντένις Σρόντερ 25 πόντους και ο Ράσελ Γουέστμπρουκ 16 πόντους, αλλά με 6/20 σουτ.

Όσο για τον αγώνα, αυτός ξεκίνησε με τους Γκρίζλις να ξεφεύγουν με 9-0 και 16-2 πριν κλείσουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 31-23, δείχνοντας τις προθέσεις τους. Οι Θάντερ απάντησαν στην δεύτερη περίοδο και πέρασαν μπροστά με 34-33, ωστόσο το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε το Μέμφις να προηγείται με 54-48.

Στην τρίτη περίοδο οι Γκρίζλις ήταν καταιγιστικοί και ξέφυγαν με 73-55. Η Οκλαχόμα Σίτι μάζεψε όμως την διαφορά και μείωσε σε 78-86, δείχνοντας αντίδραση. Αυτή ωστόσο αποδείχθηκε προσωρινή, αφού στην τέταρτη περίοδο οι Θάντερ δεν πλησίασαν ποτέ πιο κοντά από τους 7 πόντους, με τους Γκρίζλις να πανηγυρίζουν μία δίκαιη νίκη.

ΜΕΜΦΙΣ ΓΚΡΙΖΛΙΣ: Χόλιντεϊ 17 (7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καμπόκλο 24 (11 ριμπάουντ), Βαλαντσιούνας 18 (14 ριμπάουντ), Ράιτ 18 (13 ασίστ), Ντόρσεϊ 21 (8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ραμπ 7, Γουάσμπουρν, Πάρσονς 8, Κάρτερ 2

ΟΚΛΑΧΟΜΑ ΣΙΤΙ ΘΑΝΤΕΡ: Τζορτζ 30 (12 ριμπάουντ), Γκραντ 7, Άνταμς 2 (8 ριμπάουντ), Γουέστμπρουκ 16 (5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Φέργκιουσον 13, Νόελ 2, Μόρις 4, Ναντέρ 2, Σρόντερ 25, Μπάρτον 2