ΜΠΑΣΚΕΤ

Σούπερ Κλίπερς, κέρδισαν τους Γουόριορς

Los Angeles Clippers guard Lou Williams (23) in the second half of an NBA basketball game Tuesday, Feb. 27, 2018, in Denver. The Clippers prevailed 122-120. (AP Photo/David Zalubowski)
AP Photo/David Zalubowski AP PHOTO/DAVID ZALUBOWSKI

Με ηγέτη τον Λου Γουίλιαμς οι Κλίπερς επιβλήθηκαν στην παράταση με 121-116 των Γουόριορς, δίνοντας συνέχεια στην εντυπωσιακή πορεία τους.

Οι Κλίπερς συνεχίζουν να διεκδικούν ότι τους αναλογεί σε κάθε παιχνίδι και δικαιώνονται. Δύο ημέρες μετά τη νίκη τους στην παράταση επί των Μπακς, οι Κλίπερς υπέταξαν στην παράταση και τους Γουόριορς με 121-116 και βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 8-5. Το Γκόλντεν Στέιτ έχει πλέον ρεκόρ 11-3.

Οι Κλίπερς είχαν το πάνω χέρι σχεδόν σε όλο το παιχνίδι, φτάνοντας να προηγηθούν ακόμα και με 14 πόντους διαφορά (101-87) με 6 λεπτά να μένουν για το τέλος της τέταρτης περιόδου και με 106-95 με 5 λεπτά να μένουν για το φινάλε. Οι - χωρίς Στέφεν Κάρι - Γουόριορς όμως αντέδρασαν και έκλεισαν την τέταρτη περίοδο με ένα σερί 11-0, ισοφάρισαν σε 106-106 και έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση!

Στο έξτρα πεντάλεπτο το Γκόλντεν Στέιτ προηγήθηκε με 109-106 χάρη σε τρίποντο του Αντρέ Ιγκουοντάλα, αλλά έχασε νωρίς τον Κέβιν Ντουράντ με 6ο φάουλ. Το γεγονός αυτό φάνηκε να γέρνει πλέον τη νίκη προς την πλευρά των Κλίπερς, κάτι για το οποίο φρόντισε τελικά ο Λου Γουίλιαμς, σημειώνοντας τους τελευταίους 10 πόντους της ομάδας του για να την οδηγήσει στη νίκη.

Ο Γουίλιαμς με 25 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Κλίπερς, με τον Μοντρέζλ Χάρελ να προσθέτει 23 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 κοψίματα, τον Σάι Γκίλγεους-Αλεξάντερ 18 πόντους και τον Τομπάιας Χάρις 17 πόντους.

Για τους Γουόριορς, ο Ντουράντ είχε 33 πόντους, 11 ριμπάουντ και 10 ασίστ, ο Κλέι Τόμπσον 31 πόντους (αλλά με 13/31 σουτ) και ο Ιγκουντάλα 14 πόντους.