NBA

Σούπερ Γουίγκινς, κέρδισε μόνος του τους Θάντερ

Minnesota Timberwolves forward Andrew Wiggins (22) drives between Oklahoma City Thunder forward Jerami Grant (9) and center Steven Adams (12) in the first half of an NBA basketball game in Oklahoma City, Tuesday, Jan. 8, 2019. (AP Photo/Sue Ogrocki)
AP Photo/Sue Ogrocki AP PHOTO/SUE OGROCKI

Με τον Άντριου Γουίγκινς να κάνει απίστευτα πράγματα, οι Γουλβς κέρδισαν με 119-117 τους Θάντερ στην Οκλαχόμα Σίτι. Έχασαν 3 ευκαιρίες στο φινάλε οι Θάντερ για να πάρουν τη νίκη!

Στην σκιά του τραυματισμού του Νέρλενς Νόελ και της αποχώρησής του με φορείο από το παρκέ , οι Γουλβς πήραν μία τεράστια νίκη στην Οκλαχόμα Σίτι, επικρατώντας με 119-117 των Θάντερ.

Η Μινεσότα έπαιξε ώριμο μπάσκετ, ξέφυγε ακόμα και με 13 πόντους διαφορά στην δεύτερη περίοδο (το φινάλε της οποίας βρήκε τις ομάδες ισόπαλες με 64-64) και άντεξε τους κραδασμούς των ξεσπασμάτων των Θάντερ στο δεύτερο ημίχρονο, παίρνοντας μία δίκαιη νίκη.

Οι Θάντερ πάντως είχαν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη ή έστω να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση στο τέλος, αλλά ο Ράσελ Γουέστμπρουκ αστόχησε σε δύο τρίποντα στο φινάλε και ο Πολ Τζορτζ ακολούθως σε φόλοου μετά το δεύτερο άστοχο τρίποντο του συμπαίκτη του, με τη Μινεσότα να πανηγυρίζει στο τέλος τη νίκη.

Ο Άντριου Γουίγκινς ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της νίκης των Γουλβς, πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή του εμφάνιση. Ο Καναδός φόργουορντ ήταν ασταμάτητος, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 40 πόντους με 11/24 σουτ και 16/18 βολές, με τους Θάντερ να μην βρίσκουν ποτέ απάντηση στο μαρκάρισμά του.

Ο Καρλ-Άντονι Τάουνς με 20 πόντους και 9 ριμπάουντ ακολούθησε τον Γουίγκινς σε απόδοση, με τον Ντάριο Σάριτς να προσθέτει 15 πόντους.

Για τους Θάντερ, ο Τζορτζ είχε 27 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Γουέσμπρουκ 25 πόντους και 16 ασίστ και ο Στίβεν Άνταμς 20 πόντους και 12 ριμπάουντ.

ΟΚΛΑΧΟΜΑ ΣΙΤΙ ΘΑΝΤΕΡ: Τζορτζ 27 (9 ριμπάουντ), Γκραντ 7, Άνταμς 20 (9 ριμπάουντ), Γουέστμπρουκ 25 (5 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 7 λάθη), Φέργκιουσον 14, Νοέλ 6, Πάτερσον 5, Ναντέρ, Σρόντερ 9, Ντιαλό

ΜΙΝΕΣΟΤΑ ΤΙΜΠΕΡΓΟΥΛΒΣ: Γκίμπσον 5, Γουίγκινς 40 (9/20 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 16/18 βολές, 10 ριμπάουντ), Τάουνς 20 (9 ριμπάουντ), Τιγκ 8 (5 ασίστ, 5 κλεψίματα), Οκότζι 9, Σάριτς 15, Τόλιβερ 10, Τζενγκ 2, Τζόουνς 10