NBA

Σούπερ Γιάννης Αντετοκούνμπο, νέα νίκη για Μπακς

AP Photo/Michael Conroy AP PHOTO/MICHAEL CONROY

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να "αγγίζει" το triple-double, οι Μπακς ξέσπασαν στην τέταρτη περίοδο, νικώντας δύσκολα με 140-126 τους Γουλβς.

Οι - χωρίς Τάουνς - Γουλβς αποδείχθηκαν σκληρό καρύδι για τους Μπακς. Δεν μπορούσαν όμως να αντέξουν μέχρι τέλους τον... τυφώνα Γιάννη Αντετοκούνμπο και την παρέα του, με το Μιλγουόκι να ξεσπάει στην τέταρτη περίοδο και να παίρνει τη νίκη με 140-126, βελτιώνοντας το ρεκόρ του στο 45-14.

Το παιχνίδι ήταν ανταγωνιστικό για τρία δωδεκάλεπτα, με τους Γουλβς να κλείνουν μάλιστα στο πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 70-69 και την τρίτη περίοδο με 109-107! Με το παιχνίδι όμως να πηγαίνει σε τόσο ψηλό σκορ, ήταν μοιραίο τη νίκη να έπαιρνε η ομάδα με τις περισσότερες λύσεις και αυτή ήταν οι Μπακς.

Στην τέταρτη περίοδο το Μιλγουόκι συνέχισε να σκοράρει... όπως και όποτε ήθελε, ωστόσο δεν ίσχυε το ίδιο και για τους Γουλβς. Αποτέλεσμα ήταν να ξεφύγουν οι Μπακς με... συνοπτικές διαδικασίες με 129-115, παίρνοντας τον έλεγχο του ματς. Κάπως έτσι το τελευταίο τετράλεπτο του αγώνα εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία, αφού η διαφορά δεν έπεσε ποτέ ξανά κάτω από τους 9 πόντους.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 27 πόντους, 10 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 κοψίματα για τους Μπακς, σε μία ακόμα σπουδαία εμφάνιση. Ο Κρις Μίντλετον με 28 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του Μιλγουόκι, με τον Μπρουκ Λόπεζ να προσθέτει 19 πόντους και τον Νίκολα Μίροτιτς 17 πόντους.

Για τους Γουλβς, ο Ντέρικ Ρόουζ είχε 23 πόντους, ο Ταζ Γκίμπσον 20 πόντους και ο Άντριου Γουίγκινς 18 πόντους.

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ: Αντετοκούνμπο 27 (10 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 κοψίματα), Μίντλετον 28, Λόπεζ 19, Μπλέντσο 16, Μπρόγκντον 16, Μίροτιτς 17, Ιλιασόβα 13, Χιλ, Μπράουν 4, Κόνατον, Σνελ

ΜΙΝΕΣΟΤΑ ΤΙΜΠΕΡΓΟΥΛΒΣ: Γκίμπσον 20, Σάριτς 7 (8 ριμπάουντ), Γουίγκινς 18 (9 ριμπάουντ), Τιγκ 2, Οκότζι 12, Τόλιβερ 17, Μπάτες-Ντιόπ 8, Ντενγκ 10, Τζόουνς 9, Ρόουζ 23