NBA

Σούπερ Εμπίντ, λύγισε τους Σέλτικς

AP Photo/Matt Slocum AP PHOTO/MATT SLOCUM

Με τον Τζοέλ Εμπίντ να είναι ασταμάτητος και τον Τζίμι Μπάτλερ να σημειώνει μεγάλα καλάθια στο τέλος, οι Σίξερς επιβλήθηκαν με 118-115 των Σέλτικς.

Την πρώτη τους νίκη κόντρα στους Σέλτικς για την φετινή σεζόν σημείωσαν οι Σίξερς έπειτα από τρεις σερί ήττες. Παίζοντας ψυχωμένο μπάσκετ, η Φιλαντέλφεια επιβλήθηκε με 118-115 της Βοστώνης και με ρεκόρ 47-25 πάτησε ακόμα πιο γερά στην τρίτη θέση της Ανατολής.

Το παιχνίδι αρχικά βέβαια έδειχνε πως θα πάει προς την πλευρά των Σέλτικς, οι οποίοι ξεκίνησαν καλύτερα, ξεφεύγοντας με 39-30 στην πρώτη περίοδο και 58-43 στην δεύτερη, πριν πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 69-58. Στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο τα δεδομένα άλλαξαν.

Αργά, αλλά σταθερά, οι Σίξερς άρχισαν να ροκανίζουν την διαφορά στην τρίτη περίοδο, περνώντας μπροστά κάποια στιγμή με 83-82, πριν οι Σέλτικς πάρουν εκ νέου το πάνω χέρι με 90-85. Κάπως έτσι, το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο.

Με τις ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο, ήταν ο Μπεν Σίμονς αυτός που με καλάθι και φάουλ έκανε το σκορ 116-113 με 40 δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος. Στην επόμενη φάση, ο Τζοέλ Εμπίντ έκοψε το σουτ του Καϊρί Ίρβινγκ, με τον Τζίμι Μπάτλερ στην συνέχεια να κάνει το σκορ 118-113 με σουτ με 5.5 δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος, "κλειδώνοντας" τη νίκη της ομάδας του.

Ο Εμπίντ με 37 πόντους και 22 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Τζίμι Μπάτλερ να προσθέτει 22 πόντους και τον Τομπάιας Χάρις 21 πόντους.

Για τους Σέλτικς, που είδαν τον Μάρκους Σμαρτ να αποβάλλεται επειδή έσπρωξε τον Εμπίντ και τον Άρον Μπέινς να τραυματίζεται, ο Ίρβινγκ είχε 36 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Αλ Χόρφορντ 22 πόντους και ο ο Τέρι Ροζίερ 20 πόντους.

ΦΙΛΑΝΤΕΛΦΕΙΑ 76ΕΡΣ: Χάρις 21 (8 ριμπάουντ), Εμπίντ 37 (22 ριμπάουντ), Σίμονς 13 (8 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μπάτλερ 22, Ρέντικ 17, Σκοτ 4, Ένις 2, Μαριάνοβιτς 2, ΜακΚόνελ

ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ: Μόρις 4 (9 ριμπάουντ), Τέιτουμ 13, Χόρφορντ 22 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ίρβινγκ 36 (9 ριμπάουντ), Σμαρτ 3, Οτζελέγιε 7, Τάις, Μπέινς 4, Ροζίερ 20, Μπράουν 6