NBA

Σκληροί Σπερς, άλωσαν το Ντένβερ!

AP Photo/David Zalubowski AP PHOTO/DAVID ZALUBOWSKI

Οι Σπερς εκμεταλλεύτηκαν το άγχος των Νάγκετς και νίκησαν με 101-96 μέσα στο Ντένβερ στο Game 1, παίρνοντας το πλεονέκτημα έδρας!

Οι Σπερς έδωσαν ένα πολύ καλό μάθημα στους Νάγκετς: Καλές είναι οι επιτυχίες στην κανονική περίοδο, αλλά στα playoffs παίζεται... άλλο μπάσκετ. Στηριζόμενο στην εμπειρία του - και το άγχος των "πρωτάρηδων" Νάγκετς - το Σαν Αντόνιο πήρε τη νίκη με 101-96 μέσα στο Ντένβερ στο Game 1 της σειράς και έκανε το 1-0! Πήρε έτσι το πλεονέκτημα έδρας, δείχνοντας τα δόντια του!

Οι Σπερς έδειξαν από την αρχή τις προθέσεις τους, κλείνοντας την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 25-20. Και η συνέχεια δεν διέφερε και πολύ. Το Σαν Αντόνιο επέβαλλε πλήρως το τέμπο του, "πάγωσε" το Ντένβερ και είχε σταθερό προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο ξεφεύγοντας μέχρι και με 47-35, κλείνοντας την δεύτερη περίοδο προηγούμενο με 59-51.

Οι Νάγκετς θέλησαν να αντιδράσουν στην συνέχεια και τα κατάφεραν, μειώνοντας σε 68-72 στην τρίτη περίοδο. Αποτέλεσμα ήταν η τέταρτη περίοδος να εξελιχθεί σε... αίμα κι άμμο, με τους Σπερς να μην χάνουν όμως ποτέ το προβάδισμα. Παρόλα αυτά, το ματς έφτασε στην κόψη του ξυραφιού, με το σκορ να είναι 97-96 υπέρ του Σαν Αντόνιο με 1.5 λεπτό να μένει για το τέλος.

Αμφότερες οι ομάδες αστόχησαν τότε σε διαδοχικά σουτ, με το Ντένβερ να έχει στο τέλος την ευκαιρία να πάρει τη νίκη, αλλά το σουτ του Τζαμάλ Μάρεϊ με 7 δευτερόλεπτα δεν βρήκε στόχο. Ακολούθησαν 2 βολές του ΛαΜάρκους Όλντριτζ για το 99-96, για να έρθει στην συνέχεια ο Ντέρικ Γουάιτ και να κλέψει την μπάλα από τον Μάρεϊ και να κερδίσει το φάουλ, διαμορφώνοντας το τελικό 101-96 από την γραμμή των βολών.

Ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν με 18 πόντους και 12 ριμπάουντ (αλλά και 6/17 σουτ) ήταν ο πρώτος σκόρερ και ριμπάουντερ των νικητών, με τον Γουάιτ να προσθέτει 16 πόντους και τους Όλντριτζ και Μπριν Φορμπς από 15 πόντους.

Για τους Νάγκετς, ο Γκάρι Χάρις είχε 20 πόντους, ο Μάρεϊ 17 πόντους (αλλά με 8/24 σουτ) και ο Γουίλ Μπάρτον 15 πόντους, ενώ ο Νίκολα Γιόκιτς είχε 10 πόντους, 14 ριμπάουντ και 14 ασίστ.

ΝΤΕΝΒΕΡ ΝΑΓΚΕΤΣ: Μίλσαπ 12, Γιόκιτς 10 (14 ριμπάουντ, 14 ασίστ), Μάρεϊ 17 (8/24 σουτ, 6 κλεψίματα), Μπάρτον 15, Χάρις 20, Πλάμλι 4, Κρεγκ 6, Μόρις 2, Μπίσλεϊ 10

ΣΑΝ ΑΝΤΟΝΙΟ ΣΠΕΡΣ: Όλντριτζ 15 (6/19 σουτ, 8 ριμπάουντ), Πετλ 6, Γουάιτ 16 (5 ασίστ), ΝτεΡόζαν 18 (6/17 σουτ, 12 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Φορμπς 15, Μπέρτανς 5, Γκέι 14, Μιλς 4, Γουόκερ, Μπελινέλι 8