NBA

Σκληροί οι Μπλέιζερς, άλωσαν το Ντένβερ

AP Photo/Carlos Osorio AP PHOTO/CARLOS OSORIO

Οι Μπλέιζερς έδειξαν χαρακτήρα στο Game 2 με τους Νάγκετς και παρά το γεγονός ότι απώλεσαν διαφορά 17 πόντων βρήκαν τον τρόπο να πάρουν τη νίκη με 97-90, ισοφαρίζοντας σε 1-1 την σειρά.

Οι Μπλέιζερς έδειξαν τα δόντια τους. Το Πόρτλαντ εμφανίστηκε πανέτοιμο στο Game 2 στο Ντένβερ και πραγματοποιώντας μία σοβαρή εμφάνιση πήρε μία πανάξια νίκη με 97-90 και ισοφάρισε σε 1-1.

Το Πόρτλαντ πήρε από την αρχή το πάνω χέρι στο παιχνίδι. Έχτισε μία καλή διαφορά, δεν επηρεάστηκε από την απώλεια του Μο Χάρκλες στην δεύτερη περίοδο - ο οποίος υπέστη βαρύ διάστρεμμα - ούτε από τα 23 επιθετικά ριμπάουντ των Νάγκετς (!) και στηριζόμενο στην άμυνά του κατάφερε να φέρει στα ίσα την σειρά.

Ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ με 20 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Ένες Καντέρ να προσθέτει 15 πόντους και 9 ριμπάουντ, τον Ρόντνεϊ Χουντ 15 πόντους και τον Ντάμιαν Λίλαρντ 14 πόντους, αλλά με 5/17 σουτ.

Για τους Νάγκετς, ο Νίκολα Γιόκιτς είχε 16 πόντους και 14 ριμπάουντ (αλλά με 7/17 σουτ), ο Τζαμάλ Μάρεϊ 15 πόντους (αλλά με 6/18 σουτ) και ο Πολ Μίλσαπ 14 πόντους και 11 ριμπάουντ.

ΚΑΛΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΟΙ ΜΠΛΕΪΖΕΡΣ, ΠΑΛΕΨΑΝ ΟΙ ΝΑΓΚΕΤΣ

Οι Μπλέιζερς ξεκίνησαν εξαιρετικά το παιχνίδι, ξεφεύγοντας νωρίς με 21-12, πριν κλείσουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 28-23. Στην δεύτερη περίοδο μάλιστα το Πόρτλαντ ήταν ακόμα καλύτερο, ανεβάζοντας άμεσα την διαφορά σε διψήφιο νούμερο (35-25), έχοντας σταθερά το πάνω χέρι, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια έχοντας ένα προβάδισμα 15 πόντων (50-35).

Στην τρίτη περίοδο το Πόρτλαντ ανέβασε στην πρώτη φάση του δευτέρου ημιχρόνου την διαφορά στους 17 πόντους (52-35)/ οι Νάγκετς προσπάθησαν να αντιδράσουν, καταφέρνοντας να κατεβάσουν την διαφορά στους 8 πόντους (61-53 και 66-58). Οι Μπλέιζερς όμως είχαν πάλι την απάντηση και με ένα ξέσπασμα ξέφυγαν με 74-58, κλείνοντας τελικά την τρίτη περίοδο προηγούμενοι με 78-64.

Στην τέταρτη περίοδο τα δεδομένα θα άλλαζαν. Οι Νάγκετς συνέχισαν να παλεύουν και παίρνοντας το ένα επιθετικό ριμπάουντ μετά το άλλο άρχισαν να ροκανίζουν την διαφορά, μειώνοντας αρχικά σε 84-91. Μάλιστα αυτό αποδείχθηκε απλώς η αρχή, αφού στην συνέχεια μείωσαν σε 88-94 και 90-95. Ενώ όμως είχαν την ευκαιρία να μειώσουν ακόμα περισσότερο, ο Νίκολα Γιόκιτς αστόχησε σε τρίποντο με 24 δευτερόλεπτα να μένουν για το φινάλε, με τον Χουντ να διαμορφώνει στην συνέχεια το τελικό σκορ από την γραμμή των βολών.

ΝΤΕΝΒΕΡ ΝΑΓΚΕΤΣ: Μίλσαπ 14 (11 ριμπάουντ), Κρεγκ 7, Γιόκιτς 16 (14 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μάρεϊ 15 (7 ριμπάουντ), Χάρις 12, Πλάμλι 6, Μόρις 3 (6 ασίστ), Μπίσλεϊ 13, Μπάρτον 4 (11 ριμπάουντ)

ΠΟΡΤΛΑΝΤ ΤΡΕΪΛ ΜΠΛΕΪΖΕΡΣ: Αμίνου 11 (10 ριμπάουντ), Χάρκλες 5, Καντέρ 15 (9 ριμπάουντ), Λίλαρντ 14, ΜακΚόλουμ 20 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κόλινς 10 (6 ριμπάουντ), Λέιμαν, Κάρι 3, Τέρνερ 4, Χουντ 15