NBA

Σίξερς - Χοκς 129-112: Μέγας Εμπίντ, σταμάτησε στους 49 πόντους

AP Photo/Matt Slocum AP PHOTO/MATT SLOCUM

Με τον Τζοέλ Εμπίντ να έχει βραδιά καριέρας και να σταματάει στους 49 πόντους, οι Σίξερς επιβλήθηκαν με 129-112 των Χοκς.

Ο Τζοέλ Εμπίντ αποφάσισε ότι είχε έρθει η ώρα να νικήσει μόνος του μία ομάδα. Οι Χοκς είχαν την ατυχία να βρεθούν μπροστά του και πλήρωσαν τις συνέπειες, με τους Σίξερς να φτάνουν στη νίκη με 129-112.

Ο Εμπίντ έκανε απίστευτα πράγματα, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 49 πόντους (ρεκόρ καριέρας) και 14 ριμπάουντ σε 36 λεπτά συμμετοχής, υποχρεώνοντας το κοινό των Σίξερς να φωνάζει ρυθμικά "M-V-P" στο φινάλε.

Ο Τομπάιας Χάρις με 25 πόντους και ο Φουρκάν Κορκμάζ με 15 πόντους ακολούθησαν σε απόδοση τον Εμπίντ, σε μία περίεργη βραδιά για τους Σίξερς, οι οποίοι προηγήθηκαν ακόμα και με 21 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο τέλος της τρίτης περιόδου ήταν πίσω στο σκορ με 91-92! Στην τέταρτη περίοδο ωστόσο ανέλαβε δράση ο Καμερουνέζος σέντερ, οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη.

Για τους Χοκς, ο Τρε Γιανγκ είχε 28 πόντους και 10 ασίστ, με τον ΝτιΆντρε Χάντερ να προσθέτει 22 πόντους και τον Τζον Κόλινς 21 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 41-24, 69-52, 91-92, 129-112

ΣΙΞΕΡΣ: Χόρφορντ 7 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χάρις 25 (4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Εμπίντ 49 (17/24 σουτ, 1 τρίποντο, 14/15 βολές, 14 ριμπάουντ), Ρίτσαρντσον 13 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μίλτον 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ρόμπινσον 6, Μπερκς 7 (1), Θάιμπουλ, Κορκμάζ 15 (3)

ΧΟΚΣ: Κόλινς 21 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Χάντερ 22 (6/15 σουτ, 1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Ντέντμον 5 (1), Γιανγκ 28 (2/11 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Χέρτερ 9 (3/10 σουτ, 1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Φερνάντο 10 (1), Τιγκ 4, Κάρτερ, Γκράχαμ 3, Ρέντις 10