NBA

Σίξερς - Σέλτικς 94-102: Παίρνει σκούπα η Βοστώνη

Kim Klement/Pool Photo via AP KIM KLEMENT/POOL PHOTO VIA AP

Οι Σέλτικς έδειξαν χαρακτήρα κόντρα στους Σίξερς και κλείνοντας τον αγώνα με ένα σερί 10-0 πήραν τη νίκη με 102-94 και έκαναν το 3-0 στην σειρά.

Οι Σέλτικς βρίσκονται πλέον μία ανάσα από τον δεύτερο γύρο των playoffs. Η Βοστώνη έδειξε χαρακτήρα κόντρα στους Σίξερς, άντεξε την κακή βραδιά του Τζέισον Τέιτουμ και πήρε τη νίκη με 102-94, κάνοντας το 3-0 στην σειρά.

Οι "Κέλτες" έδειξαν για ακόμα μία φορά ότι πάνω από όλα είναι κάτι που μάλλον δεν θα γίνουν ποτέ οι Σίξερς φέτος: Ομάδα. Ο ένας παίκτης παίζει για τον άλλο και αυτό έγινε σαφές ειδικά στην τέταρτη περίοδο, όταν ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι σε όλη την διάρκειά του ολοκληρώθηκε με τους Σέλτικς να κλείνουν τον αγώνα με σερί 10-0 και να διασφαλίζουν τη νίκη.

Ο Κέμπα Γουόκερ με 24 πόντους ήταν ο κορυφαίος των Σέλτικς, με τον Τζέιλεν Μπράουν να προσθέτει 21 πόντους και τον Τέιτουμ 15 πόντους με μόλις 6/19 σουτ (2/9 τρίποντα).

Για τους Σίξερς, ο Τζοέλ Εμπίντ είχε 30 πόντους και 13 ριμπάουντ (αλλά μόλις 8 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, οι Τζος Ρίτσαρντσον και Σέικ Μίλτον από 17 πόντους και ο Τομπάιας Χάρις 15 πόντους και 15 ριμπάουντ, αλλά με 6/19 σουτ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-26, 49-51, 72-76, 94-102

ΣΙΞΕΡΣ (Μπράουν): Χόρφορντ 6 (1/5 σουτ, 10 ριμπάουντ), Χάρις 15 (6/19 σουτ, 0/5 τρίποντα, 15 ριμπάουντ), Εμπίντ 30 (7/20 σουτ, 2 τριποντα, 13 ριμπάουντ), Ρίτσαρντσον 17 (5/17 σουτ, 3 τρίποντα), Μίλτον 17 (6/18 σουτ, 3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σκοτ, Μπερκς 9 (3/10 σουτ, 1 τρίποντο), Θάιμπουλ, Κορκμάζ

ΣΕΛΤΙΚΣ (Στίβενς): Τέιτουμ 15 (6/19 σουτ, 2/9 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τάις 8 (5 ριμπάουντ), Γουόκερ 24 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Σμαρτ 14 (8 ριμπάουντ), Μπράουν 21 (6/16 σουτ, 1 τριποντο, 7 ριμπάουντ), Οτζελέγιε, Γ. Γουίλιαμς 7 (1), Καντέρ 6 (6 ριμπάουντ), Γουαναμέικερ 5 (1), Λάνγκφορντ 2