NBA

Σίξερς - Νικς 109-104: Απόρθητη η Φιλαντέλφεια, με ανατροπή 17 πόντων!

AP Photo/Chris Szagola AP PHOTO/CHRIS SZAGOLA

Οι Σίξερς τα.. είδαν όλα κόντρα στους Νικς, αλλά τελικά κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 109-104 επιστρέφοντας από το -17 στο 2ο ημίχρονο, παραμένοντας αήττητοι στην έδρα τους. Ευστόχησε σε τρίποντο ο Σίμονς!

Οι Σίξερς τα χρειάστηκαν κόντρα στους Νικς. Είδαν τους Νεοϋορκέζους να ξεφεύγουν με 17 πόντους στην τρίτη περίοδο (60-77) και να τους βάζουν δύσκολα. Στο τέλος όμως πήγαν όλα καλά, αφού η Φιλαντέλφεια επέστρεψε στο παιχνίδι και πήρε τη νίκη με 109-104, παραμένοντας αήττητη στην έδρα της σε 5 παιχνίδια.

Θα μπορούσε βέβαια να πει κάποιος ότι οι Σίξερς δε μπορούσαν να χάσουν. Όχι τουλάχιστον την βραδιά που ο Μπεν Σίμονς σημείωσε το πρώτο τρίποντο της καριέρας του στο ΝΒΑ σε επίσημο παιχνίδι, έχοντας νωρίτερα 0/17. Ο Αυστραλός είχε ευστοχήσει βέβαια σε τρίποντο και στην preseason, ωστόσο δεν τα είχε καταφέρει σε επίσημο παιχνίδι.

Όπως και να έχει, με το τρίποντο του Σίμονς ή όχι, οι Σίξερς κατάφεραν να γλιτώσουν το κάζο σε ένα παιχνίδι που μύριζε γκέλα από την αρχή, αφού το τέλος του πρώτου ημιχρόνου τους βρήκε να προηγούνται μόλις με 53-51, πριν ξεφύγουν οι Νικς στην τρίτη περίοδο με 60-77. Στο τέλος της τρίτης περιόδου όμως το σκορ ήταν 74-79, με τους Σίξερς να ανατρέπουν εντελώς τα δεδομένα στην τέταρτη περίοδο και να φτάνουν στη νίκη.

Ο Τζοέλ Εμπίν με 23 πόντους και 12 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Σίμονς να προσθέτει 18 πόντους και 13 ασίστ και τον Τομπάιας Χάρις 14 πόντους.

Για τους Νικς, ο Μάρκους Μόρις είχε 22 πόντους και 13 ριμπάουντ και οι Τζούλιους Ραντλ και Φρανκ Ντιλικίνα από 17 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-25, 53-51, 74-79, 109-104

ΣΙΞΕΡΣ: Χάρις 14 (2), Χόρφορντ 7 (3/11 σουτ, 1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Εμπίντ 23 (7/19 σουτ, 1 τρίποντο, 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σίμονς 18 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 13 ασίστ), Κορκμάζ 2, Σκοτ 12 (4), Ένις 11 (2), Μπερκ 9 (1), Θάιμπουλ 7 (1), Μίλτον 6

ΝΙΚΣ: Γκίμπσον 11 (1), Ραντλ 17 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μόρις 22 (4 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπάρετ 8 (4/12 σουτ, 7 ριμπάουντ), Ντιλικίνα 17 (2), Πόρτις 7 (1), Νοξ 3 (10, Ρόμπινσον 4, Σμιθ 13 (2), Ντότσον 2