NBA

Σίξερς - Καβαλίερς 98-97: Οριακή νίκη για τους 76ερς

AP Photo/Matt Slocum AP PHOTO/MATT SLOCUM

Οι Σίξερς τα χρειάστηκαν κόντρα στους μαχητικούς Καβαλίερς, αλλά τελικά πήραν τη νίκη με 98-97. Μοιραίος ο Λαβ στο φινάλε για τους Καβς.

Οι Σίξερς είδαν τον Μπεν Σίμονς να επιστρέφει στην δράση και τον Αλ Χόρφορντ να ξεκουράζεται. Ακόμα κι έτσι, πίστευαν ότι εύκολα ή δύσκολα θα νικούσαν τους Καβαλίερς. Αποδείχθηκε ότι θα νικούσαν δύσκολα, ή μάλλον, οριακά, παίρνοντας μία τρομερά δύσκολη νίκη με 98-97.

Το Κλίβελαντ κοίταξε στα μάτια την Φιλαντέλφεια. Για την ακρίβεια, έπειτα από τρία εξαιρετικά ανταγωνιστικά δωδεκάλεπτα πέρασε αρκετές φορές μπροστά με 5 πόντους στην τέταρτη περίοδο, με τελευταία όταν έκανε το σκορ 92-97 με 3.5 λεπτά για το φινάλε.

Μέχρι το τέλος του αγώνα όμως οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να ξανασκοράρουν, με τους Σίξερς να τρέχουν ένα μικρό σερί 6-0 και να παίρνουν προβάδισμα με 98-97 χάρη σε κάρφωμα του Τζοέλ Εμπίντ με 13 δευτερόλεπτα να μένουν για το φινάλε. Οι Καβς είχαν την τελευταία επίθεση, αλλά το σουτ του Κέβιν Λαβ δεν βρήκε στόχο.

Ο Εμπίντ με 27 πόντους και 16 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Τζος Ρίτσαρντσον να προσθέτει 17 πόντους και τον Μπεν Σίμονς 15 πόντους, ενώ ο Τομπάιας Χάρις έμεινε στους 8 πόντους με 4/17 σουτ, 0/11 εκ των οποίων τρίποντα.

Για τους Καβαλίερς, ο Κέβιν Λαβ και ο Τζόρνταν Κλάρκσον είχαν από 20 πόντους, ο Κόλιν Σέξτον 18 πόντους και ο Τρίσταν Τόμπσον 17 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 24-21, 54-48, 82-78, 98-97

ΣΙΞΕΡΣ: Χάρις 8 (4/17 σουτ, 0/11 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Εμπίντ 27 (3 τρίποντα, 16 ριμπάουντ), Σίμονς 15 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ρίτσαρντσον 17 (1/8 τρίποντα, 5 ασίστ), Κορκμάζ 10 (2), Σκοτ 9 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Θάιμπουλ 3 (1), Ένις 7, Ο'Κουίν, Νέτο 2

ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ: Λαβ 20 (5/16 σουτ, 2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Οσμάν 4, Τόμπσον 17 (2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Σέξτον 18, Γκάρλαντ 6, Νανς 4 (10 ριμπάουντ), Ντελαβεντόβα 4, Κλάρκσον 20 (1), Πόρτερ 4