NBA

Σφαλιάρα των Χιτ στους Μπλέιζερς

AP Photo/Brynn Anderson AP PHOTO/BRYNN ANDERSON

Με τοΝ Χασάν Γουαιτσαϊντ να κυριαρχεί στις δύο ρακέτες, οι Χιτ επιβλήθηκαν με 118-108 των Μπλέιζερς στο Πόρτλαντ, πατώντας γερά στην 8η θέση της Ανατολής.

Οι Χιτ πήγαν στο Πόρτλαντ ως το ξεκάθαρο αουτσάιντερ. Αυτό αποδείχθηκε ωστόσο... λεπτομέρεια για το Μαϊάμι, που πήρε από νωρίς το πάνω χέρι στο παιχνίδι κόντρα στους Μπλέιζερς, παίρνοντας μία σημαντική νίκη με 118-108 στην προσπάθειά του να μπει στα playoffs.

Το Μαϊάμι πήρε από την αρχή το προβάδισμα, μεγαλώνοντας σταδιακά την απόστασή του από τους Μπλέιζερς, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο προηγούμενο με 62-55 και την τρίτη περίοδο με 94-79. Οι Μπλέιζερς ωστόσο κάπου εκεί θα έβγαζαν αντίδραση.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου το Πόρτλαντ έμοιαζε με άλλη ομάδα και βάζοντας το ένα σουτ μετά το άλλο κατάφερε να μειώσει σε 100-101 και 103-104. Σε εκείνο το σημείο όμως οι γηπεδούχοι... έμειναν από ενέργεια, με το Μαϊάμι να απαντάει με ένα επιμέρους σκορ 8-2 και να ξεφεύγει με 112-105 με 1.5 λεπτό να μένει για το φινάλε, φτάνοντας τελικά στη νίκη.

Ο Χασάν Γουάιτσαϊντ με 28 πόντους και 11 ριμπάουντ κυριάρχησε κάτω από τα καλάθια, οδηγώντας εκ του ασφαλούς τους Χιτ, με τον Ντουέιν Γουέιντ να προσθέτει 22 πόντους και 9 ριμπάουντ και τον Τζος Ρίτσαρντσον 18 πόντους.

Για τους Μπλέιζερς, ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ είχε 33 πόντους και ο Τζέικ Λέιμαν 25 πόντους, ωστόσο με τον Ντάμιαν Λίλαρντ να μένει στους 13 πόντους με 5/15 σουτ και τον Γιουσούφ Νούρκιτς στους 8 πόντους δεν μπορούσαν να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο.

ΠΟΡΤΛΑΝΤ ΤΡΕΙΛ ΜΠΛΕΙΖΕΡΣ: Αμίνου 5, Χάρκλες 3, Νούρκιτς 8 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Λίλαρντ 13 (5/15 σουτ, 10 ασίστ), ΜακΚόλουμ 33 (7/14 τρίποντα), Κόλινς, Λέοναρντ 7, Λέιμαν 25 (8 ριμπάουντ), Τέρνερ 7, Κάρι 7

ΜΑΪΑΜΙ ΧΙΤ: Ολίνικ 7, Γουίνσλοου 10 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γουάιτσαϊντ 28 (11/12 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Τ. Τζόνσον 4, Ρίτσαρντσον 18, Τζ. Τζόνσον 15, Αντεμπάγιο 5, Γουέιτερς 22, Γουέιντ 22