NBA

Σέλτικς - Σίξερς 128-101: Άνετο 2-0 με μαγικό Τέιτουμ

AP Photo/Ashley Landis, Pool AP PHOTO/ASHLEY LANDIS, POOL

Με τον Τζέισον Τέιτουμ να πυροβολεί συνεχώς από την περιφέρεια, οι Σέλτικς επέστρεψαν από το -14 και διέλυσαν με 128-101 τους Σίξερς, κάνοντας το 2-0 στην σειρά.

Οι Σέλτικς έχουν πλέον για τα καλά το πάνω χέρι στην σειρά με τους Σίξερς. Σε ένα παιχνίδι που ξεκίνησε εφιαλτικά αλλά ολοκληρώθηκε ονειρεμένα, η Βοστώνη πήρε μία άνετη νίκη με 128-101 επί της Φιλαντέλφεια, κάνοντας το 2-0.

Οι Σέλτικς έδειξαν χαρακτήρα. Δεν πανικοβλήθηκαν βλέποντας τους Σίξερς να ξεφεύγουν με 11-25 στην αρχή του αγώνα, παρά αντιθέτως έμειναν συνεπείς στο παιχνίδι τους, καταφέρνοντας στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να έχουν πλέον το προβάδισμα με 65-57. Και δεν θα έμεναν εκεί.

Στην τρίτη περίοδο οι τυπικά γηπεδούχοι έκαναν... πάρτι, άρχιζαν να βάζουν το ένα σουτ μετά το άλλο (συνολικά είχαν 19/43 τρίποντα), ξέφυγαν με 98-75 και δεν κοίταξαν ξανά πίσω.

Ηγέτης των Σέλτικς ήταν ο Τζέισον Τέιτουμ με 33 πόντους με 8/12 τρίποντα, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ, με τον Κέμπα Γουόκερ να προσθέτει 22 πόντους και τον Τζέιλεν Μπράουν 20 πόντους.

Για τους Σίξερς, ο Τζοέλ Εμπίντ είχε 34 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Τζος Ρίτσαρντσον 18 πόντους και ο Σέικ Μίλτον 14 πόντους, ενώ ο Τομπάιας Χάρις έμεινε στους 13 πόντους με 4/15 σουτ.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-33, 65-57, 98-75, 128-101

ΣΕΛΤΙΚΣ: Τέιτουμ 33 (8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τάις 2, Γουόκερ 22 (1), Σμαρτ 10 (3/11 σουτ, 1/7 τρίποντα), Μπράουν 20 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Οτζελέγιε 3 (1), Γ. Γουίλιαμς 9 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Καντέρ 10 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Φολ 3, Ρ. Γουίλιαμς, Γουαναμέικερ 7 (1), Γκριν 3 (1), Λάνγκφορντ 6 (1)

ΣΙΞΕΡΣ: Χάρις 13 (4/15 σουτ, 11 ριμπάουντ), Εμπίντ 34 (10 ριμπάουντ), Ρίτσαρντσον 18 (2), Θάιμπουλ 2, Μίλτον 14 (2), Χόρφορντ 4, Σκοτ 6, Πελ, Ο'Κουίν, Νέτο 5 (1), Μπερκς 2 (1/8 σουτ), Κορκμάζ 3