NBA

Σέλτικς - Ράπτορς 122-125: Ζωντανό έπειτα από δύο παρατάσεις το Τορόντο

AP Photo/Mark J. Terrill AP PHOTO/MARK J. TERRILL

Συγκλονιστικό παιχνίδι έγινε ανάμεσα στους Σέλτικς και τους Ράπτορς, με το Τορόντο να παίρνει τη νίκη με 125-122 έπειτα από δύο παρατάσεις και να στέλνει την σειρά σε Game 7.

Σε ένα παιχνίδι που όλα τα κλισέ ενός μπασκετικού αγώνα βγήκαν στην φόρα, οι Ράπτορς κατάφεραν να επιβληθούν με 125-122 των Σέλτικς έπειτα από δύο παρατάσεις, να ισοφαρίσουν σε 3-3 και να στείλουν την σειρά σε Game 7!

Οι πρωταθλητές έδειξαν για ακόμα μία φορά ότι το λέει η καρδιά τους. Παίζοντας με την πλάτη στον τοίχο και όντας σταθερά πίσω στο σκορ τόσο στην κανονική διάρκεια του αγώνα, όσο και στην πρώτη και την δεύτερη παράταση, κατάφεραν στο τέλος να πάρουν μία τεράστια νίκη, σε έναν αγώνα όπου οχτώ παίκτες (τέσσερις από κάθε ομάδα) έπαιξαν πάνω από 50 λεπτά!

Ο Κάιλ Λάουρι με 33 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Νόρμαν Πάουελ να προσθέτει 23 πόντους και τον Φρεντ ΒανΒλίτ 21 πόντους.

Για τους Σέλτικς, ο Τζέιλεν Μπράουν είχε 31 πόντους και 16 ριμπάουντ, ο Τζέισον Τέιτουμ 29 πόντους, 14 ριμπάουντ και 9 ασίστ και ο Μάρκους Σμαρτ 23 πόντους, 11 ριμπάουντ και 10 ασίστ.

ΜΑΤΣΑΡΑ

Ήταν ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι. Ένα παιχνίδι που ξεκίνησε σαν ντέρμπι μέχρι να ξεφύγουν οι Σέλτικς με 41-29 στην δεύτερη περίοδο. Οι Ράπτορς όμως δεν πτοήθηκαν και έδειξαν για ακόμα μία φορά από τι υλικό είναι φτιαγμένοι, μειώνοντας σε 52-48 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Και μετά ξεκίνησε η μάχη.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ σε όλο το υπόλοιπο ματς. Στο τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα, με το σκορ στο 98-98, ο Κέμπα Γουόκερ αστόχησε σε λέι-απ με 3.5 δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος, με τους Σέλτικς να ζητάνε φάουλ. Αμέσως μετά ο Πασκάλ Σιάκαμ αστόχησε σε τρίποντο. Αποτέλεσμα; Παράταση.

Πέντε αγωνιστικά λεπτά αργότερα το παιχνίδι οδηγήθηκε και σε δεύτερη παράταση με το σκορ στο 106-106. Εκεί πλέον μίλησαν οι Κάιλ Λάουρι και Νόρμαν Πάουελ με μεγάλα σουτ, κάνοντας το 122-125, με τον Μάρκους Σμαρτ να αστοχεί στο φινάλε σε τρίποντο που θα έστελνε το παιχνίδι σε τρίτη παράταση. Το Game 7 ήταν γεγονός!

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-21, 52-48, 77-81, 98-98, 106-106, 122-125

ΣΕΛΤΙΚΣ (Στίβενς): Τέιτουμ 29 (4 τρίποντα, 14 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 6 λάθη), Τάις 18 (7 ριμπάουντ), Γουόκερ 5 (2/11 σουτ, 1 τρίποντο, 7 ασίστ), Σμαρτ 23 (6 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Μπράουν 31 (11/30 σουτ, 4 τρίποντα, 16 ριμπάουντ), Οτζελέγιε, Γ. Γουίλιαμς 6, Ρ. Γουίλιαμς 4, Γουαναμέικερ 6 (2)

ΡΑΠΤΟΡΣ (Νερς): Σιάκαμ 12 (5/19 σουτ, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ανουνόμπι 13 (2 τρίποντα, 13 ριμπάουντ), Γκασόλ 8 (2), Λάουρι 33 (6 ρίποντα, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), ΒανΒλίτ 21 (3/13 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ιμπάκα 13 (3), Πάουελ 23 (3), Τόμας 2