NBA

Σέλτικς - Ράπτορς 112-106: Νίκη με τριάδα "φωτιά"

AP Photo/Michael Dwyer AP PHOTO/MICHAEL DWYER

Με τους Τέιτουμ, Μπράουν και Γουόκερ να σημειώνουν παρέα 72 πόντους, οι Σέλτικς επιβλήθηκαν με 112-106 των Ράπτορς. Τραυματίστηκε ο Τάις.

Οι Σέλτικς ελπίζουν να ρολάρουν κάποια στιγμή. Στον δεύτερο αγώνα της σεζόν κατάλαβαν ανά διαστήματα πως αυτή η μέρα ίσως να μην απέχει πολύ, νικώντας έπειτα από ένα σκληρό παιχνίδι με 112-106 τους Ράπτορς, σημειώνοντας την πρώτη φετινή τους νίκη.

Ο αγώνας είχε ενδιαφέρον από το ξεκίνημά του, με καμία ομάδα να μην καταφέρνει να ξεφύγει με διψήφια διαφορά και τους δύο αντιπάλους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με την Βοστώνη να προηγείται με 50-49.

Το ίδιο έργο συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Ράπτορς να καταφέρνουν παρόλα αυτά να πάρουν ένα ελαφρύ προβάδισμα και να πάνε στην τέταρτη περίοδο με μία διαφορά 6 πόντων (76-82). Οι Σέλτικς ωστόσο δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα. Τουναντίον, είχαν πολλά ακόμα να πουν και χάρη σε ένα τρομερό τέταρτο δωδεκάλεπτο, το επιμέρους σκορ του οποίου ήταν 36-24 υπέρ τους, έφτασαν στη νίκη.

Ο Τζέιλεν Μπράουν είχε 25 πόντους και 9 ριμπάουντ για τους Σέλτικς (που έχασαν με τραυματισμό στον αριστερό αστράγαλο τον Ντάνιελ Τάις), με τον Τζέισον Τέιτουμ να προσθέτει άλλους 25 πόντους και 9 ριμπάουντ και τον Κέμπα Γουόκερ 22 πόντους.

Για τους Ράπτορς, ο Πασκάλ Σιάκαμ ήταν απολαυστικός με 33 πόντους και 8 ριμπάουντ, με τον Κάιλ Λάουρι να προσθέτει 29 πόντους και τον Σερτζ Ιμπάκα 13 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 22-21, 50-49, 76-82, 112-106

ΣΕΛΤΙΚΣ: Τάις 1 (0/7 σουτ, 6 ριμπάουντ), Τέιτουμ 25 (4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Χέιγουορντ 15 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Γουόκερ 22 (2), Μπράουν 25 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Γ. Γουίλιαμς 4 (7 ριμπάουντ), Οτζελέγιε, Ρ. Γουίλιαμς 6, Γουαναμέικερ 4, Σμαρτ 10 (2), Γκριν

ΡΑΠΤΟΡΣ: Σιάκαμ 33 (5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Ανουνόμπι 9 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Γκασόλ 1 (0/8 σουτ, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λάουρι 29 (6 τρίποντα, 7 ασίστ), ΒανΒλίτ 8 (2), Ντέιβις 3 (1), Τζόνσον 3 (1), Ιμπάκα 13 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Πάουελ 7 (1)