NBA

Σέλτικς - Νετς 121-110: Μαγικός Γουόκερ!

AP Photo/Michael Dwyer AP PHOTO/MICHAEL DWYER

Με τον Κέμπα Γουόκερ να επιστρέφει από τον τραυματισμό του και να είναι μαγικός, οι Σέλτικς επιβλήθηκαν με 121-110 των Νετς στην Βοστώνη και παρέμειναν αήττητοι στην έδρα τους.

Οι φίλοι των Σέλτικς πήγαν στο γήπεδο για να γιουχάρουν τον Καϊρί Ίρβινγκ (κι ας μην βρισκόταν καν στον χώρο λόγω τραυματισμού). Στο τέλος του αγώνα απλώς αποθέωσαν τον αντικαταστάτη του! Για τον Κέμπα Γουόκερ βέβαια ο λόγος, ο οποίος οδήγησε την Βοστώνη στη νίκη με 121-110.

Μόλις μερικές ημέρες μετά τον τραυματισμό του στον αυχένα - που τρόμαξε τους πάντες πριν έρθει η ανακούφιση - που είχε ως αποτέλεσμα να απουσιάσει από ένα παιχνίδι, ο Γουόκερ πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνισή του με την φανέλα των Σέλτικς, γνωρίζοντας την αποθέωση από το κοινό της ομάδας.

Ο Γουόκερ ήταν ασταμάτητος, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 39 πόντους με 13/24 σουτ, παίρνοντας... φωτιά από νωρίς. Από κοντά τον ακολούθησε και ο Τζέιλεν Μπράουν με 22 πόντους, με τον Τζέισον Τέιτουμ να προσθέτει 16 πόντους.

Για τους Νετς, ο Γκάρετ Τεμπλ είχε 22 πόντους, ο Τζο Χάρις 21 πόντους και ο Τζάρετ Άλεν 17 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Όσο για το παιχνίδι, αυτό ξεκίνησε με τους Σέλτικς να είναι "καυτοί" και να ξεφύγουν με 30-23 στην πρώτη περίοδο, αλλά τους Νετς να απαντούν στην δεύτερη περίοδο και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια στο ημίχρονο προηγούμενοι με 57-63. Το Μπρούκλιν μάλιστα εξακολούθησε να έχει το προβάδισμα και στην τρίτη περίοδο, μέχρι οι Σέλτικς να καταφέρουν χάρη σε ένα σερί 9-0 να περάσουν μπροστά με 91-83.

Στην τέταρτη περίοδο οι Σέλτικς ξέφυγαν με 104-94 και έδειξαν να καθαρίζουν το παιχνίδι, μέχρι που το Μπρούκλιν μείωσε εκ νέου σε 104-101. Η Βοστώνη όμως είχε πάλι την απάντηση και χάρη σε ένα σερί 6-0 ξέφυγε με 110-101, με την διαφορά έκτοτε να μην πέφτει ποτέ κάτω από τους 6 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-23, 57-63, 91-83, 121-110

ΣΕΛΤΙΚΣ: Τάις 14 (8 ριμπάουντ), Τέιτουμ 16 (5/17 σουτ, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γουόκερ 39 (6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σμαρτ 10 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Μπράουν 22 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Οτζελέγιε 3 (1), Γ. Γουίλιαμς, Καντέρ 4 (7 ριμπάουντ), Ρ. Γουίλιαμς, Πουαριέ, Έντουαρντς, Γουαναμέικερ 13 (2), Γκριν

ΝΕΤΣ: Πρινς 12 (4), Άλεν 17 (14 ριμπάουντ), Ντίνγουιντι 16 (2 τρίποντα, 11 ασίστ), Χάρις 21 (5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Τεμπλ 22 (6), Κάξτον, Κούρουτς 2, Σάμπερτ 3 (1), Μούσα 4, Νουάμπα 10 (2), Πίνσον 3 (1/8 σουτ, 1 τ΄ριποντο, 8 ασίστ), Λουάου-Καμπαρό