NBA

Σέλτικς - Μπακς 116-105: Κατάρρευση Μιλγουόκι από το +19

AP Photo/Winslow Townson AP PHOTO/WINSLOW TOWNSON

Οι Μπακς κατέρρευσαν στο δεύτερο ημίχρονο στην Βοστώνη, με τους τρομερούς Σέλτικς να επιστρέψουν από το -19 και να παίρνουν τη νίκη με 116-105. Μέτριος και με νεύρα ο Γιάννης.

Οι Σέλτικς υποχρέωσαν τους Μπακς στην δεύτερη φετινή τους ήττα και μάλιστα με παρόμοιο τρόπο με την πρώτη (κόντρα στους Χιτ): Με ανατροπή. Οι "Κέλτες" έδειξαν χαρακτήρα στην Βοστώνη και ανέτρεψαν διαφορά 19 πόντων, παίρνοντας μία πανάξια νίκη κόντρα σε ένα Μιλγουόκι που ψάχνεται.

Ο Κέμπα Γουόκερ με 32 πόντους ήταν ο ηγέτης των Σέλτικς, που παρατάχθηκαν χωρίς τον Τζέιλεν Μπράουν, με τον Τζέισον Τάιτουμ να προσθέτει 25 πόντους, τον Γκόρντον Χέιγουορντ 21 πόντους και 10 ριμπάουντ και τον Μάρκους Σμαρτ 19 πόντους.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο βρέθηκε σε μέτρια βραδιά, αντιμετωπίζοντας προβλήματα με την άμυνα των Σέλτικς, ενώ είχε και αρκετά νεύρα, με αποτέλεσμα στην 4η περίοδο να υποπέσει σε ένα σκληρό φάουλ στον Σμαρτ και λίγο αργότερα να χρεωθεί με τεχνική ποινή. Ακόμα κι έτσι, ολοκλήρωσε τον αγώνα με 22 πόντους με 8/13 σουτ, 6/10 βολές, 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 κοψίματα.

Ο Κρις Μίντλετον με 26 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Μπακς, με τον Τζορτζ Χιλ να προσθέτει 12 πόντους και τον Μπρουκ Λόπεζ 10 πόντους.

ΟΝΕΙΡΕΜΕΝΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ, ΕΦΙΑΛΤΙΚΟ ΦΙΝΑΛΕ

Οι Μπακς ήταν απολαυστικοί στην πρώτη περίοδο. Με την άμυνά τους να δίνει τον ρυθμό και την επίθεση να ακολουθεί, το Μιλγουόκι πήρε από νωρίς κεφάλι στο σκορ, κλείνοντας την πρώτη περίοδο προηγούμενο με 34-19, ενώ στην δεύτερη περίοδο ξέφυγε με 40-21. Συνέχισε μάλιστα στο ίδιο τέμπο μέχρι το φινάλε του δεύτερου δωδεκάλεπτου, κλείνοντας το ημίχρονο προηγούμενο με 58-42. Ξαφνικά όμως έπεσε... σκοτάδι.

Στην τρίτη περίοδο οι Σέλτικς θα έφερναν τα πάνω-κάτω. Με τον Γουόκερ μπροστάρη και τους Χέιγουορντ, Τέιτουμ και Σμαρτ να σιγοντάρουν, οι "Κέλτες" έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 38-18 στην τρίτη περίοδο και πέρασαν μπροστά με 80-76! Με την ψυχολογία με το μέρος τους, οι Σέλτικς είχαν τον έλεγχο του αγώνα στην τέταρτη περίοδο και άρχισαν να μεγαλώνουν την διαφορά, φτάνοντάς την ακόμα και στους 13 πόντους (106-93), φτάνοντας τελικά εύκολα στη νίκη.

Τα δωδεκάλεπτα: 19-34, 42-58, 80-76, 105-116

ΣΕΛΤΙΚΣ: Τάις 11 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Χέιγουορντ 21 (3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Τέιτουμ 25 (4), Γουόκερ 32 (4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, Σμαρτ 19 (5 τρίποντα, 6 ασίστ), Οτζελέγιε 3, Γ. Γουίλιαμς 2, Ρ. Γουίλιαμς 2, Έντουαρντς 1, Γουαναμέικερ, Λάνγκφορντ, Γκριν

ΜΠΑΚΣ: Αντετοκούνμπο 22 (14 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 κοψίματα), Μίντλετον 26 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μ. Λόπεζ 10 (1), Μπλέντσο 7 (1), Μάθιους 3 (1), Ιλιασόβα 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Ρ. Λόπεζ 3 (1), Χιλ 12 (2), Κ΄ναγκτον 6 (2), Κόρβερ 9 (2)