NBA

Σέλτικς - Μάβερικς 116-106: Σούπερ Γουόκερ εκτέλεσε το Ντάλας

AP Photo/Charles Krupa AP PHOTO/CHARLES KRUPA

Με τον Κέμπα Γουόκερ να είναι ασταμάτητος, οι Σέλτικς επιβλήθηκαν με 116-106 των Μάβερικς του τρομερού Ντόντσιτς, ο οποίος πάλευε μόνος του.

Ο Κέμπα Γουόκερ αισθάνεται κάθε μέρα και πιο άνετα στην Βοστώνη. Κόντρα στους Μάβερικς αυτό έγινε ακόμα πιο σαφές, με τον All Star γκαρντ να διαλύει την άμυνα του Ντάλας, οδηγώντας τους Σέλτικς στη νίκη με 116-106.

Ο All Star γκαρντ ήταν απολαυστικός, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 29 πόντους με 8/14 τρίποντα, όντας ο απόλυτος ηγέτης των Σέλτικς. Από κοντά τον ακολούθησε και ο Τζέιλεν Μπράουν με 25 πόντους και 11 ριμπάουντ, με τον Μάρκους Σμαρτ να προσθέτει 17 πόντους, σε μία βραδιά που ο Τζέισον Τέιτουμ έμεινε στους 5 πόντους με 1/18 σουτ!

Για τους Μάβερικς, ο Λούκα Ντόντσιτς πάλευε μόνος του, έχοντας 34 πόντους, 6 ριμπάουντ και 9 ασίστ, με τον Μαξ Κλέμπερ να ακολουθεί με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ και τον Λούκα Πορζίνγκις να μένει στους 4 πόντους με 1/11 σουτ!

Ο αγώνας έμοιαζε με παιχνίδι ανάμεσα στην γάτα και το ποντίκι για τις δύο ομάδες, με τους Σέλτικς να ξεφεύγουν με 15-5 στο ξεκίνημα του αγώνα και να έχουν διαρκώς ένα μικρό προβάδισμα, αλλά τους Μάβερικς να ισοφαρίζουν σε 54-54 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο το έργο έμεινε ίδιο, με τους Σέλτικς να διατηρούν μία διαφορά που έφτασε ακόμα και στους 13 πόντους (72-59), μέχρι το Ντάλας να μειώσει σε 84-79. Στην τέταρτη περίοδο μάλιστα οι Μαβς κατάφεραν να φέρουν τούμπα το ματς και να περάσουν μπροστά (90-92). Τότε όμως ήρθε το ξέσπασμα του Γουόκερ, ο οποίος σημείωσε τους 10 από τους επόμενους 11 πόντους της ομάδας του και έκανε το σκορ 101-94, για να έρθει ένα καλάθι και φάουλ του Σμαρτ για το 104-94 και τους Σέλτικς να κλειδώνουν τη νίκη.

Τα δωδεκάλεπτα: 25-21, 54-54, 84-79, 116-106

ΣΕΛΤΙΚΣ: Τάις 11 (5 ριμπάουντ), Τέιτουμ 5 (1/18 σουτ, 8 ριμπάουντ), Γουόκερ 29 (8/14 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπράουν 25 (2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Σμαρτ 17 (4 τρίποντα, 6 ασίστ), Γ. Γουίλιαμς 2, Οτζελέγιε, Κάντερ 2, Ρ. Γουίλιαμς 6, Έντουαρντς, Γκριν 9 (1), Γουαναμέικερ 10

ΜΑΒΕΡΙΚΣ: Πορζίνγκις 4 (1/11 σουτ, 1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Φίνεϊ-Σμιθ 9 (1), Κλέμπερ 15 (4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Κάρι 2, Ντόντσιτς 34 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Τζάκσον, Πάουελ 12 (5 ριμπάουντ), Μπράνσον 12 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Ράιτ 9, Χάρνταγουεϊ 9 (1/7 τρίποντα)