NBA

Σανς - Χιτ 108-124: Περίπατος με σούπερ Μπάτλερ

AP Photo/Darryl Webb AP PHOTO/DARRYL WEBB

Με τον Μπάτλερ να σημειώνει 30 πόντους στο πρώτο ημίχρονο (!) και τον Ντράγκιτς να αναλαμβάνει στην συνέχεια, οι Χιτ επιβλήθηκαν εύκολα με 124-108 των Σανς στο Φοίνιξ.

Ο Τζίμι Μπάτλερ τα διέλυσε όλα στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα των Χιτ με τους Σανς στο Φοίνιξ, σημειώνοντας 30 πόντους. Στο δεύτερο ημίχρονο ανέλαβαν δράση οι συμπαίκτες του, βοηθώντας τους Χιτ να φτάσουν σε μία άνετη νίκη με 124-108.

Έπειτα από ένα ανταγωνιστικό πρώτο δωδεκάλεπτο, οι Χιτ άρχισαν να ανεβάζουν ρυθμούς στην δεύτερη περίοδο, ξεφεύγοντας με 57-64. Συνέχισαν μάλιστα στο ίδιο τέμπο και στην τρίτη περίοδο, ξεφεύγοντας με 63-77. Οι Σανς όμως απάντησαν και με μία δυναμική αντεπίθεση μείωσαν σε 77-79 και 86-88, με το σκορ της τρίτης περιόδου να είναι τελικά 86-93. Η συνέχεια ωστόσο ανήκε στους Χιτ.

Με τον Γκόραν Ντράγκιτς να οργανώνει και να εκτελεί, το Μαϊάμι έχτισε ξανά σταδιακά μία διαφορά στην τέταρτη περίοδο, μέχρι να έρθει ένα ξέσπασμα και ένα επιμέρους σκορ 17-5 για να ξεφύγουν οι Χιτ με 96-115. Τα υπόλοιπα ήταν πλέον ιστορία.

Ο Μπάτλερ με 34 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Χιτ, με τον Ντράγκιτς να προσθέτει 25 πόντους και τους Μπαμ Αντεμπάγιο και Τάιλερ Χίρο από 15 πόντους.

Για τους Σανς, ο Άρον Μπέινς είχε 23 πόντους, ο Ντέβιν Μπούκερ 22 πόντους και ο Κέλι Ούμπρε 15 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-31, 57-64, 86-93, 108-124

ΣΑΝΣ: Σάριτς 9 (2), Ούμπρε 15 (1), Μπέιν 23 (1), Ρούμπιο 11 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπούκερ 22 (2), Καμίνσκι 3, Ντιαλό, Κ. Τζόνσον 7 (1), Μπρίτζες 5 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Οκόμπο, Κάρερ 2, Τ. Τζόνσον 11 (2)

ΧΙΤ: Αντεμπάγιο 15 (10 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα), Ρόμπινσον 6 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μπάτλερ 34 (2), Λέοναρντ 6 (2), Ναν 11 (1), Τζόνσον 3, Ολίνικ 7 (1), Σίλβα, Τζόουνς 2, Ντράγκιτς 25 (5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χίρο 15 (3)